Pomocí dvojčete dokážou vědci nasimulovat, jak povodí jedné z největších moravských řek v budoucnu ovlivní třeba nové přehrady nebo vracení toků do původních koryt.
Vypadá jako zmenšenina výletního balónu, ale do oblak vynáší měřící sondy, které sbírají data o počasí. Vypouští se několikrát denně z Meteorologické stanice v Libuši.
Útok ruských vojsk na Ukrajinu změnil v nejen miliony lidských životů, ale rychle se projevil také ve vesmíru, kde spolupráce na mezinárodní úrovni zatím vždy fungovala.
Zlínští vědci vyvíjejí program, který kriminalistům umožní uchovávat veškeré detaily z místa činu.
Vědci jsou připraveni do vesmíru vyslat ilustrace aktů, které by mohly prolomit bariéru v komunikaci s mimozemskými formami života. Píše o tom server Smithsonian.
Od rýže po slunečnici: Barokní experimentátoři ze Švamberka (4:22) – Historické souvislosti: Svatý Augustin a obec Boží (21:23) – Izolace: Z karantény do vesmíru (27:40)
Soumrak není jen jeden. Jak vysvětluje astronom, odborníci rozlišují tři druhy soumraku. První z nich je občanský. Nastává, když se Slunce nachází šest stupňů pod obzorem.
Vědecké výzkumy potvrzují, že dobrou ochranou proti rozvoji této neurodegenerativní nemoci je pravidelná fyzická aktivita. Host: docent Martin Vyhnálek.
Jak vypadá digitální dvojče povodí Dyje? Vědci vyvíjí první český letoun s kolmým startem. Využívání 5G sítí není jen záležitostí nové infrastruktury.
01:30 Návrat na Měsíc 14:58 Existují Čapkovi mloci? 25:46 Automobil Präsident 31:15 Rorýsi a měsíční svit 38:03 Včely a mravenci v době dinosaurů 44:52 Jak chutnají hvězdy?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Pondělní „květinový“ úplněk 16. května nám jako bonus nadělil zatmění Měsíce. Z našich končin bylo vidět nejprve jako nevýrazné polostínové, které pak přešlo v částečné.
I v měsíční půdě lze na Zemi vypěstovat rostliny. Jako vůbec prvním se to teď povedlo americkým vědcům.
Ve studiu Radia Wave jsme přivítali aktuálního šéfredaktora ABC Zdeňka Ležáka, který zavzpomínal na Vlastislava Tomana a řekl také něco o porozumění nejmladší generaci.
Pokud chcete vědět, jak se předpovídá počasí, tak se běžte podívat v sobotu 21. května do pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.
Dva nové zobrazovací Čerenkovovy teleskopy vysokoenergetického záření gama nově fungují v Ondřejovské hvězdárně nedaleko Prahy. Jde o první a jedinečnou instalaci u nás.
Proč se Brnu říká Speech Valley, co to je letečtina a jak se dá podvádět jen pomocí hlasu?