Mezinárodní vesmírná stanice vypadá na nočním nebi jako jasně zářící tečka, která letí svižným tempem od západu k východu. Celé můžete pozorovat na nočním nebi až 7 minut.
Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana (4:38) – Historické souvislosti: Bhárat, Indie... a zase Bhárat (19:01) – Stále záhadný Kristián, 1. část: Legenda (24:31)
Na neděli 24. září se dlouho těší astronomové po celém světě. „Na Zemi má přiletět jeden supervzácný a drahocenný náklad – vzorky z asteroidu Bennu,“ vysvětluje Jana Tichá.
Až 95 procent mikroplastů, které se dostávají do řek a potoků s dešťovou vodou, vzniká otěrem pneumatik. Důvodem je obsah kolem 2500 různých chemikálií z jejich výroby.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Vědci vzpomínají a hovoří o pokroku. 01:56 J. Grygar, 07:47 V. Větvička, 20:19 V. Pačes, 23:58 Fr. Koukolík, 28:27 J. Petr, 34:17 B. Říhová, 41:28 M. Čepelka, Z. Svěrák
Jihočeští vědci vytvořili na základě skenování digitální 3D model Koněpruských jeskyní. Pomocí speciální kamery se dostali i do míst, která zatím nikdo nezmapoval.
Každý z nás tuší, jak jsou světlo i tma pro život lidí, zvířat, stromů a rostlin důležité, ale v běžném denním rytmu si tuto skutečnost do detailu neuvědomujeme.
Spolu s tělem se na místě našly zbytky jeho oděvu, bot a vybavení. Objev vyvolal obrovskou senzaci mezi laickou i odbornou veřejností.
Spálit slámu na poli po sklizni zákon sice zakazuje, z výsledků výzkumníků ale vyplývá, že díky spálení slámy vzroste množství uhlíku půdě, což zvyšuje její úrodnost.
Jak se hledají nové biomarkery, které by zpřesnily finální výběr dárce pro transplantaci kostní dřeně, zjišťovala Andrea Skalická v Biomedicínském centru LF UK v Plzni.
Lithium a ústecká univerzita (5:25) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Výtrysky a sluneční vítr (19:08) – Barokní dveře a další objevy depozitární archeologie (24:44)
Měsíc září přináší začátek podzimu. Meteorologický podzim začíná 1. září, astronomický podzim pak podzimní rovnodenností. Ta letos nastane 25. září v 8.50 hodin.
Virolog Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Na jihu Čech působí už dlouhá léta, ale vyrůstal v hospodě na Vysočině.
Ryze českých a moravských vynálezů, které dobyly svět, kupodivu není málo, ačkoli je Česko v porovnání s ostatními státy světa poměrně malá země.
Než se káva stala druhou nejprodávanější komoditou na světě, zažila mnohé. Proč ji ale někteří zcela zatracovali? A kdy se vůbec dostala do Evropy?
Naši nejbližší hvězdu – Slunce, mají aktuálně pod lupou dvě kosmické sondy. Americká Parker Solar Probe a evropská sonda Solar Orbiter.
00:48 Kosmická solární elektrárna 13:45 Krokodýli a dětský pláč 20:05 Jak zabránit infarktu? 25:44 Shluky elektronů 34:00 Kam odlétají čeští ptáci? 40:21 Dron proti nemocem