S průlomovým zjištěním přišli čínští vědci, kteří zkoumali vzorky hornin z Měsíce. Objevili, že se v nich nachází malé skleněné kuličky, které v sobě zadržují vodu.
Výzkumníci z olomouckého CATRIN řídí mezinárodní tým na využití vědeckého postupu, atomárního inženýrství. Vyvíjejí vylepšené nanomateriály k získání zelené energie
Tyrannosaurus rex, král druhohor (4:43) – Historické souvislosti: Kostky jsou vrženy! (22:00) – O komodifikaci kultury aneb Kulturní dědictví na prodej (26:59)
Bakterie jsou vůči antibiotikům čím dál odolnější. Zachrání lidstvo bakteriofágy? Bakteriofág je vlastně virus, napadající výlučně bakterie.
Biomedicínští inženýři z Technické univerzity v Ostravě vyvinuli neinvazivní metodu, pomocí které se dá změřit elektrická aktivita žaludku.
01:18 Proč hvězdy žijí v páru? 13:20 První umělé vyvolání radioaktivity 19:07 Zkamenělé včely samotářky 32:25 Jak komunikuje němá žába? 39:02 Máme na planetě vody dost?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Poznejte s námi život astronautů během vesmírné mise, řešit musí nejen svou kondici a zdraví, ale také běžné denní činnosti. Jak a kam třeba chodí na záchod?
Zdravotnictví i ochrana před kosmickým zářením jsou některé z oblastí, kde by se daly využít poznatky z výzkumu DNA psů z Černobylu, zveřejnil časopis Science Advances.
Mona Lisa českého sochařství. I tak se říká vzácné soše Madony z Havraně, soše ze 14. století. Její původ teď důkladně odhalují experti pomocí CT.
V Česku a na Slovensku se testuje fyzická zdatnost studentů středních škol. S nápadem přišli odborníci z katedry tělesné výchovy a sportu Technické univerzity v Liberci.
Prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku posunulo využívání endoskopických přístrojů. Vysvětluje předseda evropského výboru pro screening obou nemocí Michal Kamiński.
Mortichnia: fosilie se zkamenělými stopami smrtelného zápasu (4:11) – Astronomie: Barvy planet (18:39) – 80. výročí objevu slavné hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic (23:25)
Víte, jaké barvy mají planety naší Sluneční soustavy? Dokud na ně člověk hleděl jen pouhýma očima, tedy bez pomoci dalekohledu, nevěděl o nich téměř nic.
01:15 Výsypky laboratořemi života 09:32 Kosmické mlhoviny 15:57 Včely samotářky 24:13 Umějí se zvířata léčit? 32:39 Trilobiti jako skvělý oběd 43:02 Co lidé píší o liškách?
Významné objevy, které Stephen Hawking učinil, dokázal populárním způsobem přiblížit veřejnosti. Osud mu nadělil famózní inteligenci, ale i obrovské zdravotní problémy.
Dnes je Mezinárodní den matematiky. A tak vám představíme studenta matematiky z Hradce Králové Vojtěcha Klouda, který se stal vítězem světové vědecké soutěže v Pekingu.