Pondělní „květinový“ úplněk 16. května nám jako bonus nadělil zatmění Měsíce. Z našich končin bylo vidět nejprve jako nevýrazné polostínové, které pak přešlo v částečné.
I v měsíční půdě lze na Zemi vypěstovat rostliny. Jako vůbec prvním se to teď povedlo americkým vědcům.
Ve studiu Radia Wave jsme přivítali aktuálního šéfredaktora ABC Zdeňka Ležáka, který zavzpomínal na Vlastislava Tomana a řekl také něco o porozumění nejmladší generaci.
Pokud chcete vědět, jak se předpovídá počasí, tak se běžte podívat v sobotu 21. května do pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.
Dva nové zobrazovací Čerenkovovy teleskopy vysokoenergetického záření gama nově fungují v Ondřejovské hvězdárně nedaleko Prahy. Jde o první a jedinečnou instalaci u nás.
Proč se Brnu říká Speech Valley, co to je letečtina a jak se dá podvádět jen pomocí hlasu?
Do úplňku doroste Měsíc 16. května. Navíc podle astronoma Miloše Tichého můžeme zaznamenat, že se bude mluvit o superúplňku. Měsíc totiž bude blíže Zemi, tedy i větší.
Aktivní procesy na Slunci, naší mateřské hvězdě, zajímají odborníky mnoha vědních oborů, astronomy samozřejmě nevyjímaje.
V různých částech světa vědci objevili 5500 nových druhů RNA virů. Zařadili je do pěti nových kmenů. Studie o nich vyšla v populárně-naučném časopise Science.
Kdy v Česku potkáme skupiny dronů, které bez řízení člověkem samy kontrolují elektrické vedení? K čemu jsou lasery na Karlově mostě? A jaká je budoucnost covidu?
01:08 Proč je voda modrá? 09:49 První očkování 16:04 Krocení lva 23:36 Odkaz Stephena Hawkinga 28:36 Nejrozšířenější pověry o ptácích 40:30 Kde je nejstarší tma?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Jak takový snímek vzniká, popisuje ředitel Astronomického ústavu Akademie věd Michal Bursa. Ve Vědě Plus také o tom, že na Měsíci by se snad daly pěstovat rostliny.
V pondělí 16. května ráno dojde k úplnému zatmění Měsíce, ze kterého ale v Česku uvidíme jen jeho částečnou fázi. Naším hostem je Marcel Bělík, ředitelem Hvězdárny v Úpici.
Američtí vědci z Floridské univerzity dokázali vypěstovat rostliny v půdě, kterou ze své výzkumné mise na konci 60. let přivezla posádka programu Apollo 11.
Prestižní soutěž mladých vědců z Evropské unie hostí Univerzita Hradec Králové. V olympiádě experimentální vědy tady soupeří tříčlenné týmy z dvaceti zemí.
Planetárium Praha vzdělává zábavnou formou. To splňuje mimo jiné i unikátní model raketoplánu Atlantis, do pilotní kabiny usedl kolega Václav Müller.
Kdybyste měli tu možnost, letěli byste do vesmíru podívat se na naši planetu z oběžné dráhy? Byl by tam hotel s úžasným výhledem. Jedna americká společnost to bere vážně.