Leden je měsícem povědomí o rakovině děložního čípku. Více než 40 % vzorků z preventivního screeningu analyzují v Bioptické laboratoři v Plzni, kde jim už rok pomáhá AI.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:03 Lov lukem a šípy 13:30 První atom antivodíku 18:55 Proč Mendel nedokončil zákony dědičnosti? 33:31 Mají šimpanzi rádi publikum? 43:05 Proč je 256 nebezpečné číslo?
Navrhl tank, helikoptéru i lodní šroub. Většinu z toho pouze teoreticky. Jednu z výjimek udělal 3. ledna 1496, kdy v Miláně zkoušel svůj létající stroj...
„V našich podmínkách se dá dělat kvalitní věda,“ ujišťuje pro Český rozhlas Plus vědkyně a filantropka Hanna Dvořáková.
Čeští vědci odhalili přesný mechanismus vzniku antibiotika ze skupiny linkosamidů, která se používají i jako alternativa penicilinu.
Co zajímavého nám obloha dopřeje nejen v lednu, ale vlastně i v celém novém kalendářním roce 2025? Krásné pohledy na hvězdy i planety a mimo jiné také hned dvě zatmění.
Vánoční večer přinesl Martinu Maškovi víc překvapení, než si dokázal představit. Ve svém libereckém bytě počítačem ovládá teleskop na observatoři v Argentině.
Začne rok 2025 takzvaného nového stylu čili gregoriánského kalendáře. Bude rokem nepřestupným o 365 dnech a startuje ve středu 1. ledna v 0.00 hodin.
„Opravdu se vyplatí do toho naskočit a udělat si aspoň nějaký přehled o tom, co to umí,“ říká ve speciálu Online Plus vědecký redaktor serveru Seznam Zprávy Pavel Kasík.
Neurovědci z Univerzity v Curychu na myších potvrdili, že první týden po narození je u savců zásadní pro rozvoj smyslů.
O Vánocích se nám doma hromadí nejvíce odpadu. Kam s ním? A proč radioaktivní materiály obvykle nesvítí zeleně, jak to známe z filmů? Poslechněte si Magazín Experiment.
01:10 Rekordní počasí roku 2024 12:20 Syntéza prvního genu 17:39 Pijí zvířata alkohol? 29:45 Obejde se sport bez matematiky? Zapomenutý objevitel krevních skupin
Staroegyptské pyramidy, 2. část: Uvnitř pyramid (4:18 ) – Historie: O jednom Bohu, Spasiteli a zrození z panny (19:00) – Egyptologové hovoří s mimozemšťany (24:38)
O dvou význačných ženách, které možná ale byly jen jednou a tou samou osobou a které, nebo která, ovlivnily nejenom astronomii své doby, mluví šéfka hvězdárny Jana Tichá.
Od půlky 20.století se dramaticky mění příroda v severním Jadranu. Klesá tam pestrost druhů a místo nich se rozšířil mlž korbikula, který toleruje úbytek kyslíku ve vodě.
Vědci z Českého vysokého učení technického vymysleli, jak opravit historické zvony. Použít k tomu chtějí metodu nadzvukové kinetizace.