SOS vesničky slaví 50. výročí. „Lidi si pořád myslí, že je to soubor domečků, ale naše organizace se výrazně proměnila,“ usmívá se jejich ředitelka Jindra Šalátová.
Pionýr, organizace s dlouhou tradicí práce s dětmi a mládeží, letos slaví 35 let své novodobé existence. Hostem byla předsedkyně organizace Kateřina Součková.
Rodinná koučka Tereza Robinson stojí za organizací Srdcem Robinson. Proč a jak vznikl její projekt Skleněné děti? A čím pomáhá lidem, kteří přišli o svoje dítě?
„Hodně jsme se věnovali problematice ohrožených a skutečně týraných dětí, a na ty, které trpí rozchodem partnerů, nezbylo místo,“ popisuje metodička Terezie Pemová.
Jaké to je, když děti tráví víc času online než s rodinou? A kdy se z běžného používání telefonů stává problém?
Dětem chybí obyčejné běhání po venku. Přitom pobyt na čerstvém vzduchu je pro dětský organismus nezbytný, ať už se jedná o fyzickou, tak psychickou stránku osobnosti.
„Děti, které se učí venku a chodí tam často, vnímají, že to je jejich místo,“ říká pedagožka a lektorka Justina Danišová, která stojí za iniciativou Učíme venku.
Místní skupina Českého červeného kříže v Nejdku se věnuje humanitární pomoci a osvětě v oblasti první pomoci. V sobotu chystá tradiční Putování za velikonočním zajíčkem.
„Varuju před přepáleným začátkem. Před tím, že chceme být skvělými náhradními rodiči, velkými kamarády,“ říká lektorka nenásilné komunikace Eva Soukup.
Rozpoznat u dítěte sebepoškozování může být pro rodiče obtížná záležitost. Ještě těžší je přiznat si, že něco není v pořádku. Jak jej pochopit a jak na ně správně reagovat?
„Čtenářská gramotnost je obrovský balík dovedností, kde je nejpodstatnější přivést děti ke čtenářství,“ myslí si učitelka a lektorka kurzů pro pedagogy Ludmila Kovaříková.
Nejseš moje máma. Tak se jmenuje nový dokument o adoptivním rodičovství, který bude mít zítra, 8. dubna televizní premiéru. Jaké byly okolnosti jeho vzniku?
Může tzv. volná výchova dítěte za jeho možnou budoucí agresivitu? „Každá výchova nebo její styl má svá pro i proti,“ odpovídá terapeutka Anna Stodolová.
Minisérie Adolescent sleduje případ chlapce obviněného z vraždy spolužačky. „Rodičům tento seriál pomáhá porozumět, co děti dnes zažívají,“ říká Michaela Slussareff.
Jak mluvit s dětmi o náročných tématech? „Cílem je klidně a bez tíživých emocí sdělit zprávu dítěti.“ Jaké jsou nejčastější chyby? Poslechněte si celý rozhovor.
„Děti dál zůstávají v osamění. Jsou více na sítích, než aby spolu přirozeně mluvily, a trápí se. Sítě jim nastavují normy a tlačí je do uniformity,“ soudí odborník.
„Designové knížky, které se líbí nám dospělým, často nejsou pro děti,“ říkají v Houpačkách pedagožka Kateřina Špronglová a kurátorka dětské literatury Tereza Booth.
Připravit děti na život ve světě plném nejmodernějších technologií je složitý úkol. Ve své knize se na něj zaměřuje pedagožka a marketingová specialistka Martina Švecová.