Evropa je jedním z nejlépe prosperujících regionů na světě. Navzdory blahobytu se zde mnoho mladých lidí potýká s poklesem životní pohody a problémy s duševním zdravím.
Základy duševního zdraví získává člověk v dětství, a to především v rodině. Jako rodiče a prarodiče bychom si měli všimnout prvních signálů toho, že se s dítětem něco děje.
„Narůstají úzkostné stavy. Děti mají pocit, že jejich problémy nemají řešení a mají touhu takový život nežít,“ říká vedoucí odborných služeb Linky bezpečí.
„Myslím si, že je důležité, aby si ženy uvědomily, že to, že pečují 24/7 o malé dítě, práce je. A aby se za ni uměly ocenit,“ říká porodní asistentka Bára Čápová.
1. základní škola v Plzni má zajímavou historii, která začala už v září 1981, kdy byla zahájena výstavba jejího areálu. Stavba byla dokončena v červenci 1985.
Mám silný pocit, že kočárky pro děti, které v nich sedí nebo leží tak, že na ně rodiče nevidí, začaly být u nás v prodeji kolem roku 1975, kdy se mi narodil syn Filip.
V čem je Zlatý oříšek, soutěž pro talentované děti unikátní? Mají šanci uspět v soutěži i děti, které nemají dostatečnou podporu? Mají talentované děti na růžích ustláno?
V průměru každý desátý dospívající má problém se sebekontrolou při používání sociálních sítí. Nově se to netýká jen středoškoláků, ale už i dětí na prvním stupni ZŠ.
„Netvořím dětská, ale rodinná hřiště. Prostor vnímám jako veřejný, a je také pro všechny,“ popisuje architektka Tereza Kučerová, která je navrhuje už přes deset let.
Fyzická kondice dětí v Česku je podprůměrná. Ministerstvo školství proto představilo plán, jak přimět děti k většímu pohybu. Co nabízí koncept Aktivní školy?
V Ejpovicích mají školu, která se vymyká klasickému stereotypu. Malotřídka, kde žáci napříč ročníky sdílejí jednu učebnu, nabízí nejen výuku, ale i rodinnou atmosféru.
„Lidem většinou naskakují modely z jejich původní rodiny. Takže je dobré se u partnera/partnerky podívat na to, z jakého prostředí přichází,“ říká lektorka Halka Jaklová.
„Potřebuju mít hodinu a půl jen pro sebe. Využívám ten čas na sport, protože sport mě nakopne. Vím, že pak budu lepším mámou a lepší partnerkou,“ říká Bára Strýcová.
Ztráta dítěte je nejhorší životní ranou, se kterou se rodiče musí vypořádat. Organizace Dlouhá cesta už od roku 2005 poskytuje podporu těm, kteří této bolesti čelí.
Konflikty se v poslední době začínají objevovat mezi generacemi rodičů a prarodičů. Volná výchova dětí často nesedí generaci současných prarodičů.
Pěstounská péče je jednou z forem náhradní rodinné péče, při které se pěstoun stará o dítě, i když rodičovská práva zůstávají biologickým rodičům.
„Okolí říkalo, že až syna uvidím, přijde nával lásky. Nepřišlo nic. Styděla jsem se, že to tam nemám a řešila jsem to v sobě,“ říká v Houpačkách Nina Špitálníková.
Naším hostem je terapeutka Mgr. Petra Poláková, která má ze své praxe bohaté zkušenosti s hyperaktivními dětmi a je i lektorkou dětské jógy.