„Obavy jsem možná měla z nové role matky, je to přece velká změna. Ale tuhle obavu má většina žen, ne? “ říká nevidomá Kateřina Lusková.
Přemýšlíte o tom, že byste nabídli domov dítěti, které ho potřebuje? Uvažovala o tom i Dagmar Zezulová. Nakonec si na začátku devadesátých let vzala do péče čtyři děti.
Březen je měsícem knihy. Podívali jsme se tedy na to, jestli má vůbec v dnešní době ještě cenu číst, když je všude tolik zajímavých videí. Má čtení nějaké výhody?
Psycholog Václav Mertin prozradí, jak doléhá současná situace na děti, ale také to, jak důležité jsou v jejich životě důležité rituály nebo psychická pohoda rodičů.
Mluvení se nám promítá do kvality života. Co se stane, když nevěnujete pozornost vývoji řeči u svých dětí v předškolním věku? První problémy je potkají hned v první třídě.
Fungování tzv. sešívaných rodin je náročné. Každý z partnerů a jeho děti mají své zajeté chodníčky. Je na to třeba myslet a sladit se, radí psychiatrička Lucia Vášová.
Jsou to děti na okraji společnosti. V raném věku zažívaly opakovaně násilí v rodině, rodiče na drogách, sexuální zneužívání. Co s tím?
Dostudovat, nebo jít pracovat a podpořit rodinu. Dilema, které řeší mnoho dětí ze sociálně vyloučených rodin. Sociální pracovníci upozorňují, že se situace ještě zhorší.
„Rodiče často věnují velkou pozornost tomu, aby jejich dítě nebralo drogy. Přitom právě alkohol je tou první drogou, se kterou přijdou do styku.“
Cenou Gratias Tibi ocenila vloni organizace Člověk v tísni dva studenty z Litomyšle, Filipa Špinku a Štěpána Hartla za jejich projekt Alpateam.
Na internetu trávíme čím dál víc času, s tím ale bohužel stoupá i počet útoků právě na sítích. Jak se bránit nebezpečí, která na nás mohou na internetu číhat?
Sociální sítě a jejich užívání mezi dětmi a mládeží jsou noční můrou mnoha rodičů. Některé matky a otcové by ocenili, kdyby na nich jejich ratolesti trávily méně času.
Nejen v dětství musíme „vydržet“ spoustu nelehkých i nepříjemných věcí a povinností. Jak na to?
V Houpačkách se tentokrát mámy Martina, Míša a Marie baví o vztazích a o tom, jak s nimi zamávalo jejich mateřství.
„Podle ministerstva školství jsou prioritou maturity a mezery ve vzdělání. A spousta učitelů si myslí, že největší problém je vyzkoušet děti. To ale problém není.“
Poruchy autistického spektra mají mnoho podob, od těch lehkých, až po děti, které jsou natolik odlišné, že rodina musí skutečně napnout všechny síly, aby situaci zvládla.
Profesor lékařské psychologie Karel Ptáček usiluje o změnu přístupu k zanedbávaným dětem. Nejčastějším řešením je odebrání dítěte, upozorňuje. Jen pět procent je ohroženo.
Až třetinu případů násilného chování v rodinách odhalí školy a další vzdělávací instituce. V době distanční výuky jsou ovšem možnosti jejich zásahu velmi omezené.