Skromný vypravěč s touhou nechat se inspirovat cestami po světě i ekologickou architekturou. Poslechněte si Osudy Jiřího Suchomela!
V sobotu se v Paříži po pěti letech od vyhoření otevřela katedrála Notre-Dame. Jak náročná byla rekonstrukce ikonické stavby? A jak by se mělo proměnit okolí katedrály?
Další díl cyklu Století tentokrát připomene dostavbu Zemského domu III v Brně. O jeho historii povypráví kurátor dějin architektury Muzea města Brna Filip Kyrc.
Stojí za dokumentem Architektura ČSSR 58–89, kterým ukázuje, že tehdejší architektura byla „světová. „Za celou řadou věcí se skrývají společenská a umělecká dramata,“ říká.
Kostel svatého Bartoloměje v Pardubicích změní barvu. Žlutou postupně nahradí světle šedá. Zatím je vidět na štítu západní strany a na portálu nad vchodem.
Jak je možné v současnosti využít takové cenné prvorepublikové budovy? Saša Michailidis se ptá Lindy Bittové a Tomáše Kozelského.
Další díl cyklu Století bude patřit sídlu současné polikliniky Zahradníkova v Brně. V roce 1924 totiž byla dokončena budova tehdejší Okresní nemocenské pokladny.
I v inteligentní budově si chceme otevřít okno. Proč vlastně? Kvalitní prostředí totiž neznamená jen správnou teplotu. „Musíme se tam cítit dobře,“ říká profesor Kabele.
„Karlovarský kraj chtěl nejdřív ten dům zachránit tak, aby nespadl,“ popisuje začátky oprav Císařských lázní architekt Petr Hájek.
Pěší most přes říčku Bystřici v zámeckém parku v Ostrově je po rekonstrukci opět otevřen. Most je nově natřen původní oranžovo-červenou barvou, která mu historicky náleží.
S posláním seznamovat veřejnost s astronomií vznikla v Českých Budějovicích hvězdárna. Podle ředitelky Jany Tiché ale kromě činnosti stojí za povšimnutí i samotné budovy.
Kladno, Bílina, Most, Ostrava a Karviná jsou města, která mnoho lidí opouští. Proč se to děje? A jak tomu zabránit? Odpovídá architektka Zuzana Pešková.
Jedna z hlavních cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2024 letos putovala do Kamenického Šenova. Tamní spolek Sonow tam už 20 let zachraňuje hřbitov.
Obecním domem v Praze procházely dějiny. V roce 1918 zde rakouská vojenská moc složila kapitulaci do rukou mužů zakládajících novou Československou republiku.
Architekti ze studia Abt Smolen mají rádi zvláštní zadání. Dělali vily za padesát milionů, pivovar a poradí si i s domečkem pro žabičky.
V Chebu vzniká největší mural v Česku. Pokrývá fasádu distribučního centra a zachycuje panorama historického jádra Chebu. Autorem je streetartový umělec ChemiS.
Architekti z několika zemí projížděli republiku, aby udělili Českou cenu za architekturu. Jedním z porotců byl Peter Moravčík. Vypráví, jak grilovali architekty.
Na místě bývalého hotelu Veselka vyroste multifunkční budova se čtyřhvězdičkovým hotelem. Investor koupil pozemky před pěti lety, ale zdržela ho covidová pandemie.