Špalíček Českého rozhlasu Plzeň připomíná čtyři osobnosti spjaté s českou lidovou kulturou a folklorem, které v březnu 2025 spojila půlkulatá a kulatá jubilea.
Úvodem zazní písně z Valašska, následovat budou hudební ukázky z Těšínského Slezska a závěrem se vydáme do západních Čech.
V pořadu zazní ukázky z tzv. rozhlasové prvovýroby, které jsme natočili v hudebním studiu S1 v Ostravě roku 2021. Uslyšíte CM Tolar z Ostravy a kapelu Nowina z Jablunkova.
Každý národ měl svůj posvátný strom. V jižních krajích byly uctívanými stromy datlová palma, fíkovník, tis nebo cedr, na severu to byl naopak dub či jasan.
Chvála krásy aneb Povídají lidé, že jsem malovaná.
Uslyšíte legendy Jarmilu Šulákovou, Jožku Lažu a CM Technik Jana Rokyty. Představíme Kapelu Lipka a v závěru se s CM Vsacan vydáme na Valašsko.
Úvodem zazní ukázky z východního Slovenska. Následují valašské svatební nápěvy z Valašské Polanky a závěrem pořadu se vydáme na Podluží.
Když se řekne folklor, mnozí si vybaví kroje, lidové písně a tance. Pro Lenku Šťastnou, vedoucí pardubického dětského folklorního souboru Perníček, je to ale životní cesta.
V severních Čechách a obzvlášť v oblasti mezi Ústím nad Labem a Děčínem by silné stopy tradičního folklóru a lidových tradic asi dnes nikdo nehledal.
V premiéře představujeme nahrávky, které vznikly v prosinci minulého roku díky talentu a píli mladých interpretů v plzeňském rozhlasovém studiu.
Druhá část záznamu koncertu, který se uskutečnil v rámci festivalu Janáček Brno 2024. Hudební pořad zaměřen na obec Březová, kterou opakovaně Leoš Janáček navštívil.
Poslechnete si lidové písně z Valašska, moravsko-slovenského pomezí a z Těšínského Slezska.
První část záznamu koncertu, který se uskutečnil v rámci festivalu Janáček Brno 2024. Hudební pořad zaměřen na obec Březová, kterou opakovaně navštívil Leoš Janáček.
Uslyšíte nahrávky ostravské cimbálové muziky Lipka, zahraje taky cimbálová muzika Kotci a poslechneme si lidovky z jihozápadních Čech z Třemošné.
Masopustu se ve Strání v Bílých Karpatech říká fašank a neslaví se průvody masek, ale mužskými tanci s meči. Základ tance, kterému se říká Podšable, je tajuplný.
Voda prospívá všemu a s ničím nesoupeří. Je to něco jako zázrak. Bez vody život není možný. Voda doprovází každého člověka po celý život.
Masopustní úterý je poslední den veselého období, jehož závěr nese názvy jako bláznivý dny, maškara, vostatky, na Chodsku voračky, na Valašsku končiny a na Slovácku fašank.
O tradici masopustu, končin nebo fašanku na Moravě, ve Slezsku, ale i v Čechách. Dnes v pořadu nabízíme 2. díl.