Pivo je prazvláštní nápoj. Je studené, ale zahřeje. Je hořké, ale na jazyku sládne. Má čepici, ale nemá hlavu. Pije se, ale je to chléb...
Loňský rok nám přinesl několik nových folklorních alb i rozhlasových nahrávek. Pojďme si je v rámci jarního úklidu připomenout, aby nám na ně nezačal sedat prach.
Písně z Nového Hrozenkova a Velkých Karlovic v interpretaci Kláry Blažkové, Anety Hrňové, Pěvecké skupiny BLAženky, Ensemble FLAIR, Pavla Ptáčka a Vojtěcha Frňky.
Pozvání k rozhovoru přijal primáš Cimbálové muziky Ohnica z Uherského Hradiště Jan Mudrák, se kterým si muziku představíme.
Valašské soubory Vsacan ze Vsetína a Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm a jejich cimbálové muziky na nahrávkách z oblíbených gramodesek ve výběru Jaroslava Kneisla.
Výběr z nových nahrávek Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, se kterým si zazpívají například Václav Kovářík, Anastázie Martykánová, Matyáš Smolák a další.
Doba postní přináší zamyšlení, usebrání, pohroužení. Je to čas ztišení, čas očekávání. Přijde jaro, s ním světlo a naděje, že člověk nezůstane v temnotách.
Co je to kucmoch, pučálka nebo kočičí tanec? Jak tyto tajemné názvy souvisejí s postním obdobím, ve kterém se nacházíme?
Kolem Potřekova - tak se jmenuje nové CD, která spatřilo světlo světa na konci loňského roku. Vzniklo v Českém rozhlasu Plzeň a natočil ho Národopisný soubor Postřekov.
Muzika se hlásí k odkazu dolňáckých těles, především ke Staňkovu Hradišťanu. S hudebním materiálem pracuje, mění ho v živou hmotu, kterou barvitě dotváří.
Poslední únorový pořad Cimbál a husle nabídne intimní procházku novinkovým CD Můj milý Ženského sborečku Nivnička.
V pondělním pořadu uslyšíte Ženský sbor Polajka z Rožnova pod Radhoštěm, CM Lipta, CM Kašava s primášem Petrem Králem, CM Olšava, instrumentální Duo Graž a další.
Katedra, lavice, školní brašna, rákoska, kalamář.... - i předměty ze školního prostředí jsou předmětem zájmu etnografů.
„Kdyby nebylo oráče, nebylo by boháče, ani koláče.“ Koně a folklor vždy patřili na dědinu.
Středa škaredá, smetná, černá, bláznová nebo popeleční – dnešní den má napříč regiony různé názvy. Jaký je však jeho smysl?
Doba je pro pořádání velkých akcí nepříznivá, to letos bohužel platí i pro masopusty. A tak redaktorka Anežka Heinzlová oslovila příznivce a udržovatele obecních masopustů.
Špalíček nás zavede mezi šumavské Králováky, kteří v minulosti na Šumavě, tedy v tzv. Královském hvozdu žili.
Další kapelou, která se v loňském roce postavila před rozhlasové mikrofony ve studiu Českého rozhlasu Plzeň, byla Domažlická dudácká muzika.