V prostorách Národopisného muzea Plzeňska se otevřela výstava věnovaná tvorbě nositelů titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje (2017 – 2024).
Jak se v Pojizeří v listopadu pečou dušičky a svaté kosti? Proč se chodilo na koledu v listopadu? Jak vypadala Svatomartinská jízda a kde se věštilo z husích zbytků?
V tomto roce si připomíná 70. výročí svého založení Vojenský umělecký soubor Ondráš, dříve Jánošík. O minulosti, současnosti i nejbližších plánech hovoří Lukáš Bednařík.
Zrak je jeden z nejcennějších smyslů, umožňuje nám vnímat až 80 procent podnětů z našeho okolí...
Knoflíky jsou téměř tři sta let nedílnou součástí jablonecké bižuterního výroby. Tamní Muzeum skla a bižuterie dokumentuje tento výrobní obor od konce 18. století.
Selskému stavení se říkalo statek, dvůr či grunt. V dřívějších dobách zdědil statek obyčejně nejstarší syn. Sourozence musel vyplatit penězmi, které přinesla věnem nevěsta.
Milostné schůzky svobodných mládenců a dívek jsou doprovázeny v české lidové kultuře dlouhou řadou zvyklostí, rituálů a pověr.
Symboly Krkonoš jsou nejen Krakonoš a lyže, ale také tzv. boudy a systém budního hospodaření. Ten s sebou přinesli osadníci z Rakous.
Brambory nechybí v žádné domácnosti. Provází je dlouhá bohatá historie a jsou populární po celém světě.
Vladimír Baier z Domažlic byl muzikant, skladatel, sběratel, písmák, výrobce hudebních nástrojů a někdejší ředitel Muzea Chodska.
V krásném, drsném a etnograficky unikátním regionu jihovýchodní Moravy, na tzv. Horňácku, se nejen výjimečně zpívá a hraje.
Tento Špalíček voní po česneku a majoránce... Vošouchy dnes i v minulosti popisuje Miroslav Šimandl.
Jan František Hruška (1865 – 1937) je velkou osobností Chodska. Na Chodsku se narodil a zasvětil mu své dílo. Jméno J. F. Hrušky je ale pevně spojené také s Plzní!
Čas jelení říje a s ní i měsíc říjen byl pro naše předky magickým časem. Na tzv. říjištích se shromažďují laně, jdoucí za svým králem.
Patříte mezi nadšené houbaře? Máte rádi smaženici, houbovou omáčku, houbové řízky nebo bramborovou polévku s houbami?
Po dvou letech přichází dechová kapela Legrúti opět s novým albem nazvaným Tobě do nebíčka. Tentokrát jde o autorskou tvorbu jejich klarinetisty Michala Čmarady.
I letos jsme natáčeli na největších folklorních festivalech v našem kraji. Ve 4. dílu se podruhé ohlédneme za 70. Chodskými slavnostmi, které proběhly v Domažlicích.
Z čeho a jak vařili naši předkové v minulých stoletích? Jak se jednotlivé kuchyně regionálně lišily?