Kaple v Ostrově u Stříbra

6. listopad 2010

Součástí genia loci mnoha českých a moravských vesnic jsou kaple, Boží muka, sochy a křížky. Zvláště v pohraničí však donedávna nebyly v příliš dobrém stavu. Zdá se však, že se blýská na lepší časy, neboť v posledních letech se díky penězům z Evropské unie či z tzv. Norských fondů daří opravit i památky, kterým už dokonce hrozil i zánik. Petr Vaďura nás dnes seznámí s jednou takovou, u níž se díky rekonstrukci navíc potvrdilo autorství významného barokního stavitele Giovanniho Santiniho.

Co myslíte, existují v naší zemi stavby od slavných stavitelů, o kterých nikdo neví? K jedné takové, která právě prošla kompletní rekonstrukcí, jsme se dnes vypravili. Jedná se o kapli sv. Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra. Kapli nechal kolem roku 1740 postavit kladrubský opat Josef Sieber a jejím stavitelem byl Giovanni Santini. Jedná se o trojbokou barokní centrálu zhruba 16 metrů dlouhou. Ke vstupnímu průčelí přiléhá hranolová věž, která je však mladší.

Když jsme se na kapli přijeli podívat, tak právě pršelo. Vcházíme pod věž a tady už na nás čeká starosta Ostrova pan František Trhlík. Pane Trhlíku, proč jste se vlastně rozhodli kapli opravit?

„Protože to je ojedinělá stavba a je to skvost Santiniho. A právě proto jsme si jak já osobně, tak zastupitelstvo a ostatní občané uvědomili, že je to nutnost a že je to pěkná věc pro naše správní území.“

Vcházíme dovnitř do centrální části. Kaple nebyla v moc dobrém stavu, ale za přispění tzv. Norských fondů a za pomoci místní akční skupiny Český západ – místní partnerství se ji podařilo opravit.

Kaple v Ostrově u Stříbra

Jak se místní akční skupina podílela na opravě mi teď řekne Kateřina Kvasničková.

„Místní akční skupina Český západ – místní partnerství administruje obrovský projekt, který se jmenuje ‘Obnova vybraných sakrálních památek regionu Český západ‘, a to znamená, že se sem dostalo přes třicet miliónů korun na kompletní záchranu pěti sakrálních památek v našem regionu. Kaple sv. Václava a Vojtěcha je jednou z těch šťastných.“ Co je zde opravdu unikátní, jsou fresky v klenbě. Jsou to tři pole: s Adamem a Evou, Kristem mezi anděly a alegorií Víry a Naděje. Naprosto unikátní je hlavní oltář, který je vyhotoven technikou al fresco a představuje sv. Václava a Vojtěcha, kteří pozdvihují obraz Piety.

Pane starosto, budou moci obyvatelé Ostrova a jeho návštěvníci kapli navštěvovat?

„Jednoznačně, protože tento skvost je pro lidi, to znamená, že občané budou moci přes mříž nahlédnout do prostoru a uvidí všechno, co je třeba.“

A počítáte také s nějakým duchovním využitím?

„Ano, v každém případě počítáme. A když jsme s lidmi mluvili, tak už náznaky byly, že to první by mohly být svatby, dále výstavy, koncerty, dokonce i divadelní představení; takže je to celá škála využití.“

Kaple v Ostrově u Stříbra

autor: Petr Vaďura