Senetářov je vesnice na okraji Moravského krasu, kterou najdeme kousek od hranic Prostějovského a Blanenského okresu v údolíčku zařezávajícím se do náhorní plošiny...
Poutníci v severní větvi Stezky Českem mohou přespat, umýt se a najíst třeba na faře v obci Jitrava na Liberecku. Fara je součástí takzvané poutní turistické sítě.
Centrum Prostějova je doslova plné památek, od těch nejstarších gotických až po moderní stavební směry dvacátého století. Jednou z těchto památek je i Husův sbor, k...
„Chceme, aby lidé měli možnost nahlédnout na jiné než konzumní, materiální věci,“ popisuje motivaci spolku Cesta Česka jeho předseda Jindřich Chmelař.
Nadační fond Poutní cesty v Pelhřimově vydal knížku Pouť na Svatou Horu aneb Po stopách Jakuba Demla. Poslouží jako výborný inspirátor i průvodce pro (nejen) letní cesty.
Ve Velkých Losinách už se po skoro dvaceti letech cítí jako doma. Zpočátku mu pomohli se tu zabydlet rodáci z jeho kraje od Bílých Karpat.
Je moderní, rezavá a patří čtyřem svatým. V Sobětuchách na Chrudimsku mají novou kapli. Hodně netypickou a zvláštní. To byl ale taky plán.
Navštívíme společně poutní místa s údajně zázračnými prameny. Alespoň tak o tom mluví staré legendy a pověsti, které si místní lidé předávají z generace na generaci.
V 18. století proudily do kostela ve Skocích na Karlovarsku tisíce poutníků z celé Evropy. Jejich pozornost lákal slavný obraz Panny Marie Pomocné...
Ve dvaadvaceti jihomoravských obcích podél páteřní Svatojakubské poutní trasy najdou lidé poutnické budky. Ty jsou označené mušlí, která je symbolem Svatojakubské poutě.
Někteří tam chodí pravidelně, další občas anebo vůbec. Kostely se ale každopádně nedají přehlédnout. Přímo do nich můžete zajít v pátek 12. června.
Vánoce jsou v křesťanském světě oslavou narození Krista. Jak to bylo ale s „Ježíškovou maminkou“? Pojďme se podívat na místa, která jsou spojená s oslavou Panny Marie.
Desítky lidí z obou stran hranice se v Neratově v Orlických horách přišly podívat na slavnostní otevření nové dřevěné lávky přes Divokou Orlici.
Kalvárie ve vsi Ostré stojí na vrchu ve výšce 398 m n. m. nad Úštěckou kotlinou. Počátky poutního místa sahají do samého začátku 18. století, přesně do let 1704 – 1707.
Mezi Planou a Chodovou Planou na Tachovsku se po víc než 80 letech podařilo obnovit poutní místo U Madonky. Turisté mohou také využít nové zázemí.
Církevní turistika zažívá bouřlivý rozvoj. Na východě Moravy lidé míří třeba na Svatý Hostýn, Velehrad nebo do kaple na Pustevnách.
Když se řekne pouť, většina lidí si představí kolotoče, hlasitou hudbu, barevné balóny a cukrovou vatu. Nic z toho nebude na Sezemické pouti chybět.
Dnes si budeme povídat hodně o cestách a také o životě v cizích zemích, kde se vždy náš host cestovatel Jiří Kalát snažil poznat co nejvíc místní život a mentalitu lidí.