Před několika dny překročil práh sedmdesátky Jan Slavotínek, kdysi redaktor ostravského i olomouckého rozhlasu, básník, muzikant a zpěvák. A taky kastelán na Hukvaldech.
Na prahu nového roku navždy odešla Milena Asmanová (†90). Brněnská rodačka v roce 1960 zakotvila v Ostravě a ve státním divadle, posléze NDM působila až do roku 2000.
První vysílání pořadu „Šťastnou cestu“ aneb balíček rad, úsměvů a melodií na cestu rekreantům.
Před pětatřiceti lety Československý rozhlas jako první na světě odvysílal mezikontinentální digitální zvuk. Z pražského Rudolfina přenesl živě do Tokia Smetanovy skladby.
Novinářka Lída Rakušanová vydala knihu Svobodná v Evropě. V srpnu 1968 odjela do Francie a Německa, odkud pak roky pracovala pro rádio Svobodná Evropa.
17. listopadu 1989 začala takzvaná Sametová revoluce. Převratná doba samozřejmě ovlivňovala i tehdejší vysílání studia Československého rozhlasu v Českých Budějovicích.
Jiří Linha, který se svou vokální skupinou v druhé polovině 60. let hodně spolupracoval s Ostravským rozhlasem a jeho orchestrem, má právě 90 let.
Josef Kobr by měl sto let. Narodil se 9. září 1920 v Kladně, studoval v Praze, ale už během války zkusil ostravskou operetu. A v roce 1947 se natrvalo stal Ostravákem.
Ostravským rozhlasem prošly za 90 let tisíce zaměstnanců. Někteří jen proběhli, jiní zakotvili na celý život, další byli nucení odejít, či odešli sami. Třeba do televize.
Valach rodem i povahou přišel na svět v červenci 1926 a odešel v červnu 2015. V 60. letech působil v pražském rozhlase a jezdil natáčet také do Ostravy.
Středa 4. června 1930 se nesmazatelně zapsala do historie československého rozhlasového vysílání. Ten den totiž Radiojournal odvysílal hru Jana Grmely Požár opery.
Jaromír Dadák v šedesátých letech řídil Ostravský rozhlasový orchestr. V sobotu 30. května by měl devadesát.
Přesně před 91 lety, 25. května 1929, se začala psát historie Českého rozhlasu Ostrava. Tehdy začalo první pokusné vysílání Radiojournalu z Moravské Ostravy.
Jihočeské rozhlasové vysílání začalo 5. května 1945 dvouhodinovým přenosem pražského povstání. Pravidelný program mělo českobudějovické studio už od osvobozování města.
Československý rozhlas si dnes připomíná 97. narozeniny. Ten ostravský oslavil loni rovných devadesát. Pro vysílání připravoval pořady redaktor Zdeněk Milt.
Vysíláme už skoro sto let. Poslechněte si, jak se za tu dobu proměňovala podoba rozhlasových zpráv, publicistiky a reportáží.
Pražský rozhlas slaví sedmadevadesáté narozeniny, dobíhají také oslavy devadesátého výročí ostravského studia. U jeho mikrofonu působila od roku 1952 paní Eva Mudrová.
Co se vysílalo v den smrti TGM v roce 1937 nebo v den pohřbu Heydricha v roce 1942? Poslechněte si, jak se za 97 let proměňovalo vysílání Českého rozhlasu.