Léto roku 1945 bylo v Evropě po mnoha letech opět svobodné. Starostí měli ale tehdy lidé pořád víc než dost. Jak žila Evropa v době prvních poválečných prázdnin?
Matka Anny Fodorové byla členkou komunistické strany, která ji v 50. letech nechala uvěznit. Oba rodiče „prohlédli“ až během okupace v roce 1968.
V exilu v letech socialismu nekončili jen spisovatelé, umělci nebo bývalí politici. Příkladem je příběh geologa a cestovatele Vladimíra Jindřicha, který odešel do USA.
Renesanční člověk – tak označuje Huga Vavrečku zlínský historik Jan Herman. Podle Tomáše Bati to jeden z nejbystřejších lidí, kterého kdy poznal.
Fanatický levicový spisovatel Rudolf Černý psal texty, které vadily i Husákovu normalizačnímu vedení.
Maminka měla obavy o synka Zdeňka, znepokojovala ji jeho plachost. Protože se znala s manželkou zakladatele českého skautingu, přihlásila ho do junáckého oddílu.
Od roku 1953 charakterizuje vládu KSČ v Československu lehké uvolňování šroubů a hlavně hledání nových strategií pro uklidnění obyvatelstva. Co způsobilo ten obrat?
Jedním z klíčových mužů událostí v Československu v roce 1989 byl všemocný šéf Státní bezpečnosti Alojz Lorenc. Jaká byla jeho role?
6. srpna 2022 je to 90 let, co na Labi u Sadské nešťastně zahynul Václav Vojtěch, polárník, rodák ze Skřivan u Nového Bydžova, první Čech, který vstoupil na Antarktidu.
Od 6. srpna 2002 zaplavila velkou většinu Čech tisíciletá voda. Pojďme si představit některé zajímavé knihy o vodě a povodních.
Ztroskotanci a samozvanci – tak byli nazváni signatáři Charty 77 v článku Rudého práva z 12. ledna 1977.
Byl ukončen okupační režim v západním Německu a Sovětský svaz a jeho východní satelity ukončily válečný stav s Německem – psal se rok 1955.
96 let by se v těchto dnech dožil německý spisovatel Max von der Grün. Jeho knížky prý četli Konrad Adenauer i Walter Ulbricht. Co je na nich tak zajímavého?
Odbojáři na východních frontách se měli stát obrazem bratrství s hrdinným lidem Sovětského svatu. Do plánu se však vloudila chyba.
Co znamená, že by se farář Toufar mohl stát blahoslaveným a jaký význam má jeho příběh pro společnost, která se většinově k církvi nehlásí?
Potomek slavné české rodiny Grégrů Vladimír si ve 20. století prošel nejen problémy způsobenými právě jeho původem. Vše skončilo až exilem ve Švýcarsku.
Poslechněte si vyprávění o životě zdánlivě obyčejných lidí. Mnozí z nich ještě pamatují válečná léta, jiným změnil osud totalitní režim po roce 1948.
Za druhé světové války byl Pixa v koncentračním táboře, po roce 1948 zakládal Státní bezpečnost a od začátku let sedmdesátých se stal neomezeným pánem v Krátkém filmu.