V Jiřetíně pod Bukovou se 24. října 1862 narodil Daniel Swarovski. Tou dobou kvetla výroba šperků zdobených skleněnými kamínky, a tak byla jeho profesní dráha celkem jasná.
Blíží se 35. výročí 17. listopadu 1989. V době, kdy komunistická policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům na pražské Národní třídě, už se kolem nás hroutil komunismus.
Magazín Vltavín zahájíme dvěma archivními záznamy o jihočeských rybnících, dále připomeneme spisovatele Adofla Hoffmeistera a Jana Weniga.
Na konci 80. let se v severních Čechách dalo dýchat jen se sebezapřením. Šaptné ovzduší bylo i jinde. V emisích na obyvatele jsme byli na jednom z prvních míst ve světě.
Tragické osudy ruské inteligence v průběhu bolševického puče nazývaného VŘSR jsou v ruské literatuře zpracovány v románech Doktor Živago a Bílá garda.
Veselá, prostá, dobrosrdečná a bezprostřední. Kamila Stösslová milovala své děti i manžela, přesto se stala pozdní láskou o 37 let staršího uznávaného hudebního skladatele.
Největší český výrobce sporáků Mora neovládl jenom českou kotlinu. Historie firmy se v Mariánském Údolí nedaleko Olomouce začala psát před téměř dvěma stovkami let.
Tento víkend mají lidé letos naposled příležitost navštívit některé hrady a zámky. Národní památkový ústav jich má v Libereckém kraji ve své správě osm.
Před americkými prezidentskými volbami připomínáme v repríze pořadu z roku 2011 příběh 43. amerického prezidenta George Walkera Bushe.
Druhá polovina roku 1944 přinesla řadu významných událostí, které ovlivnily vývoj konfliktu. Spojenci osvobozovali západní Evropu, mj. za účasti československých vojáků.
Po listopadu 1989 se řada normalizačních vězňů proměnila v politické elity. A jedním z nich byl i ústecký rodák Ivan Dejmal.
V listopadu je to osmdesát let, co se ve Vepřové objevili partyzáni. Obec do té doby zvládala válku klidně. Těsně před jejím koncem, šlo ale Vepřové doslova o existenci.
Ještě než Američané rozhodnou o novém muži/ženě v Bílém domě, připomínáme některé z bývalých amerických prezidentů. Dnes to budou Ronald Reagan a George Bush.
V událostech podzimu a zimy 1989 se mnoho lidí dalo do služby společenských změn. Pro některé to byl odrazový můstek k politické funkci a někteří jen „prošli“ dějinami.
Ve středu se v Mariánských Lázních uskutečnilo slavnostní uložení prvních kamenů zmizelých, takzvaných Stolpersteine. Mají připomenout židovské obyvatele města.
Ve filmu Vlny jste mohli obdivovat statečný postoj šéfredaktora zahraniční redakce Československého rozhlasu Milana Weinera. Hrál ho lounský rodák Stanislav Mayer.
Kdo byla žena, které Jiří Weil ve svém románu Moskva-hranice říká Ri? Pátrá po ní Alena Machoninová v románu Hella. Ri byla ve skutečnosti Helena Fischerová zvaná Hella.
Před americkými prezidentskými volbami připomínáme zajímavé osobnosti, které v minulosti řídily Bílý dům. Dnes nabízíme profily Richarda Nixona a Jamese Cartera.