Václav Řezáč byl do roku 1989 každému školákovi povinně známý: šlo o jeho romány Nástup a Bitva.
V letech vlády komunistické strany mezi roky 1949 až 1989 odešlo z Československa do exilu – legálně nebo nelegálně – několik stovek tisíc lidí.
Představujeme unikátní výstavu nově zrestaurovaných rozhlasových fotografií, která připomÍná významné pořady, umělecká tělesa a osobnosti i klíčové historické události.
Označoval se za vězně sametové revoluce. Pro veřejnost byl v listopadových událostech roku 1989 asi největším symbolem odcházející moci. Řeč je o Miroslavu Štěpánovi.
Už tehdy ale do jejich průběhu zasáhla různá opoziční občanská sdružení. První máj v roce 1989 připomene repríza dokumentárního pásma Ivany Denčevové.
Události první poloviny roku 1989 doma i ve světě připomenou Petruška Šustrová a Petr Koura. V další části se zaměříme na vznik Evropského společenství uhlí a oceli.
CHKO Šumava existuje 60 let. A i přesto, že do mnohých míst nebyl povolen vstup z důvodů ochrany hranic a také z důvodu existence vojenského prostoru, lákala mnoho turistů.
20. srpna 2022 zemřela dlouholetá redaktorka rozhlasové stanice Svobodná Evropa Olga Kopecká. Její posluchači ji až do roku 1989 znali pod pseudonymem Olga Valeská.
Těsně před sametovou revolucí, 1. listopadu 1989 se v Jablonci nad Nisou narodila jedna z našich nejúspěšnějších sportovkyň – biatlonistka Gabriela Soukalová.
Třikrát byl vyloučen ze stejné strany, přes devět let strávil ve vězení a 14 let prezidentem. Poslední komunistický prezident Československa z let 1975–1989 Gustáv Husák.
To, co se zdálo ještě na jaře roku 1989 jako dobrý vtip, se stalo na konci prosince skutečností. Disident Václav Havel byl zvolen prezidentem. A objevily se spekulace.
Naprosto zásadní význam pro informování československé veřejnosti o událostech listopadu 1989 měla Československá televize.
„Národnostní otázka je velmi citlivá otázka dneska,“ říkal už v létě roku 1989 ve svém slavném projevu z Červeného Hrádku tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš.
Po celý rok jsme se věnovali událostem klíčového roku pro naše moderní dějiny, roku 1989. Rok byl důležitý nejen pro nás, ale i pro sousední země bývalého východního bloku.
Byly události listopadu 1989 spontánní, nebo někým připraveny a promyšleně řízeny? Otázka, kterou si brzy po sametové revoluci položila zvláštní vyšetřovací komise.
Události listopadu 1989 přinesly zásadní demokratické změny všem lidem v Československu. Odrazily se poměrně rychle i v jazyku médií.
„Po roce 1989 svou roli hrála obava, jestli je už Státní bezpečnost paralyzovaná, nebo stále nebezpečná,“ říká historik a poslanec ODS Pavel Žáček.
Listopadové události roku 1989 přicházely na východ republiky se zpožděním. Přinášíme dva autentické příběhy z tehdejšího Gottwaldova.