Čím jsme to žili

Čím jsme to žili… (7. část – díl 1.)

12. únor 2014

….před 25 lety? Je dostatečně známo – a pamětníci oné doby konce 80. let to jistě potvrdí – že zpravodajství, jehož se nám prostřednictvím všech sdělovacích prostředků dostávalo: a) bylo nutno brát se značnou rezervou; b) bylo nutno číst také sdělení obsažená mezi řádky.Přesto občas ve zprávách (a my tu využíváme archiv Rozhlasových novin z roku 1989) zazněly informace, které byly přímočaré. Jak jinak vnímat onu zprávu, která hovoří o neustále rostoucím počtu telefonátů, jež vyhrožovaly výbuchem bomby? Anonym tehdy hrozil – mimo jiné – likvidací mostu, který se tehdy jmenoval ještě Gottwaldův.

Druhou zprávu, kterou si připomeneme z onoho 7. týdne roku 1989 (tedy z týdne ohraničeného daty 13. až 19. února) musíme naopak číst tak trochu mezi řádky. V informaci o společném zasedání federální vlády a zástupců Ústředního výboru SSM (zkratka znamená Socialistický svaz mládeže, pokud někdo už nepamatuje, nebo nezažil) se pod zdánlivě frázovitou dikcí, jež byla obvyklá pro sdělení o zasedání jakéhokoli „orgánu“, zponenáhlu vyloupnou témata, která v té době byla pro občany této země, a to nejen pro mladé, palčivá. Nedostatek bytů, nízké platy, omezené cestování do ciziny…. to všechno byly jevy, o kterých se ještě několika let předtím takto veřejně mluvit nemohlo.

Lze číst něco mezi řádky v poměrně nudně formulované informaci o návštěvě předsedy České vlády Františka Pitra v Bavorsku? Nepochybně patrnou snahu představitelů tehdejšího režimu projevovat náznaky otevřenosti vůči západním zemím, navazovat s nimi spolupráci užší, nežli tomu bylo doposud. Aktivit tohoto druhu projevovala tehdejší strana a vláda na sklonku své kariéry rozhodně víc, nežli v předchozích letech.

předseda České vlády František Pitra

A abychom si přiblížili trochu detailněji atmosféru doby, abychom připomněli, čím skutečně tehdy mnoho našich spoluobčanů žilo, vraťme se ve zprávě Rozhlasových novin ze dne 18.2.89 ke skutečnosti, že koupit si osobní automobil nebyla v té době snadná věc. A to ani v případě, že jste na to měli dostatek financí. Vzpomínáte si ještě, že v té době se auta (škodovky) prodávala na základě pořadníku?

Škoda favorit
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.