Čím jsme to žili

A jdeme do okurek! Čím jsme to žili - 28

10. červenec 2014

Podle přiložené ilustrační fotografie – a také podle obsahu citové zprávy Rozhlasových novin z 10. července 1989 – bychom mohli soudit, že v druhém červencovém týdnu toho roku vypukla naplno „okurková sezóna“. Co se týče sběru okurek, bylo to tak. Co se týče přeneseného smyslu toho výrazu, zdaleka nešlo o čas, kdy se toho ve veřejném životě dělo tak málo, že by zbyl prostor pouze pro senzační zprávy druhořadého významu. Náš výběr vás o tom snad přesvědčí.

Ani zrno nazmar!
Informace o tom, v jakém stádiu se toho kterého roku ocitají zně, byly tradiční součástí letního zpravodajství oné doby. Dnes už se tomu v médiích taková pozornost nevěnuje…přesto stojí za zaznamenání, že v roce 1989 (stejně jako letos) začaly žně nezvykle brzy.

Logo

Svoboda vede lid
Reprodukovaný obraz Eugena Delacroixe s názvem Svoboda vede lid se stal symbolickým vyjádřením idejí Velké francouzské revoluce. V roce 1989 si celý svět připomínal, že od této události, jež byla zahájena dobytím Bastily, uplynulo 14. července 200 let. Velkolepost francouzských oslav dolehla pochopitelně i k nám.

Logo
Logo

Hemžení diplomatů
Rušno bylo počátkem léta 89 i na diplomatické scéně. Do Prahy zavítal západoněmecký ministr zahraničních věcí Hans Friedrich Gentscher. Setkal se v prvním stranickým tajemníkem Jakešem i s prezidentem Husákem. Jakkoli zprávařská hantýrka té doby o obsahu jednání mnoho konkrétního neřekne, dalo se tehdy tušit, že diplomatická jednání mezi státy odlišných zřízení nabývají na stále větší frekvenci a že jsou příslibem sbližování Západu a Východu.

Logo

„Ta mírová spolupráce je dobrá věc“, řekl Milouš Jakeš…
…při zahájení výroby tehdy zcela nového nosiče zvukových záznamů, jimiž byly kompaktní disky. Celý – nedlouhý – Jakešův projev, který pronesl 13. července v Loděnici u Berouna v nové výrobní hale státního podniku Supraphon, stojí za poslech. Má v sobě podobné „kouzlo nechtěného“, jako pozdější jeho slavný projev na Červeném Hrádku.

Logo

Úmrtí věhlasného dirigenta
16. července zemřel v jednaosmdesáti letech na selhání srdce krátce poté, co vedl zkoušku na Verdiho operu Maškarní ples pro Salzburský hudební festival, slavný dirigent Herbert von Karajan.

Herbert von Karajan

Zlatý slavík slavil 50
A ještě si na závěr připomeneme, že stejného dne, kdy došlo k pádu Bastily, tedy 14. července, se narodil „Die Goldene Stimme aus Prag“, tedy náš Zlatý slavík. Stalo se to o sto padesát let později, takže Karel Gott oslavil v den 200. výročí počátku Velké francouzské revoluce své 50. narozeniny. Kdo mu všechno blahopřál? To se dozvíte z přiložené zprávy Rozhlasových novin ze dne 12. července.

Páni a paní, vím jak se ruší žal...
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.