Čím jsme to žili

Byl v roce 89 první máj lásky čas? Čím jsme to žili – 18

30. duben 2014

A teď všichni čekáte, že to popřu a budu tvrdit, že první máj znamenal jen a jen mávátka a průvod a jásání před tribunami obsypanými těmi, jimž se říkalo (a říká) „čelní představitelé“. Ale nebylo tomu tak. Zejména v onom roce 1989 už jen ti opravdu přesvědčení (či nejustrašenější) šli do prvomájového průvodu. Ti ostatní – a troufám si říct, že takových byla většina – už nepodlehli strachu před nepříjemnostmi v zaměstnání a namísto průvodu se věnovali něčemu jinému. To už podle založení – někdo hokeji, protože mistrovství světa na 1. máje 89 vrcholilo, někdo odpočinku – a spousta dalších…lásce. Třeba tím, že vyrazili na Petřín.

Autorem sochy Karla Hynka Máchy, kolem níž se scházejí v máji především zamilovaní, je Josef Václav Myslbek; dílo vzniklo v letech 1910 - 1912.

Socha Karla Hynka Máchy od J.V.Myslbeka

Na rozdíl od toho kolem sochy svatého Václava, jež je dílem stejného autora, tedy kolem sochy umístěné v horní části Václavského náměstí, se tradičně scházejí ti, kteří buď za něco demonstrují (k prvomájové demonstraci na Václavském náměstí z roku 89 se váže další zvukový příspěvek, včetně projevu M.Jakeše), anebo ti, kteří demonstrují proti něčemu (bylo tak tomu i po skončení prvomájové manifestace ve zmíněném roce). Ovšem účast na protestní akci byla tehdy ještě značně slabá (o tom hovoří další zpráva Rozhlasových novin).

Václavské nám.-prostor před sochou sv. Václava

Ale ještě k hokeji; minule jsme si slíbili zrekapitulovat, jak tehdejší mistrovství světa dopadlo. Na 1. máje, kdy šampionát vrcholil, se hrály poslední dva zápasy. Jednak utkání SSSR-Švédsko, z něhož jsme slyšeli v reportáži dílčí stav; zápas skončil nakonec vítězstvím „sborné komandy“, jak se tehdy hráčům s nápisem CCCP na prsou říkalo, a to vítězství 5:1. Což spolu s naší prohrou s Kanadou (3:4) vyneslo Sovětům zlato, Kanaďanům stříbro a nám bronz. Na Švédy, kteří hráli na domácí půdě, zbylo 4. místo.Na obrázku spatříte 3 nejlepší hráče tohoto mistrovství – zleva jsou to kanadský útočník Brian Bellows, český brankář Dominik Hašek a sovětský obránce Vjačeslav Fetisov.

Tři nejlepší hráči na MS 1989

Zprávy médií tehdy ovšem přinášely – byl to už takový zvyk – obsáhlé informace o tom, jak se kde ve světě slavil Svátek práce. Uvedeme si dva příklady – jeden bude ze západu: na této zprávě je pozoruhodný silný odsudek kapitalistického systému, zejména pak neuváženého rozprodávání státního majetku do soukromých rukou; v té době ovšem jen málokdo u nás tušil, že něco podobného se bude o pár let později odehrávat i u nás…. U další zprávy, která je pro změnu z dálného východu, zase nikdo na začátku května nemohl tušit, co se z naznačených hospodářských problémů v Číně vyvine, k čemu o pouhý měsíc později dojde na náměstí Nebeského klidu. Ale to bychom předbíhali…

Pohled na pekingské nám.Nebeského klidu

Kdybyste ale chtěli znát souhrnný pohled na průběh oslav svátku práce na celém světě, pak si poslechněte poznámku Antonína Kostky, který vám tento globální pohled zprostředkuje. Dozvíte se (mimo jiné), co bylo tehdy potřeba představit si pod pojmem „lepší svět“.

Májové svátky, především pak ten druhý, který se vztahuje k oslavám konce II. světové války, bývaly pravidelně příležitostí k udílení různých státních vyznamenání, poct, metálů atd. V roce 1989 udělila vláda tituly zasloužilý umělec celkem 46 tvůrcům. Byli mezi nimi i dva známí skladatelé z oblasti tzv. "vážné hudby". V přiložené zvukové informaci Rozhlasových novin si můžeme poslechnout názory čerstvě jmenovaných zasloužilých umělců Petra Ebena a Ilji Hurníka na poslání soudobé vážné hudby. Dvě archivní fotografie, které zařazujeme z archivu Českého rozhlasu, pocházejí ze 40. let minulého století.

Ilja Hurník-40.léta
Petr Eben-40.léta
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.