Čím jsme to žili

A zase je po prázdninách…! Čím jsme to žili - 35

27. srpen 2014

…povzdychnou si v tomto týdnu děti s neblahou vidinou, že v pondělí se jde už zase do školy. Povzdychly si tak i v roce 1989, jako ostatně každý rok touto dobou končícího srpna. A z rozhlasu se jim a jejich rodičům dostavá naprosto stejných pokynů, jako tomu bylo před 25 lety. Jsou zkrátka skutečnosti, které mají svůj stabilní rytmus a svou podobu nemění – až na nějaké detaily – po dlouhá léta…

Nebijte soudružku učitelku!
Mezi rozdíly, jež zaznamenáváme při udílení rad školákům a jejich rodičům před 25 lety a dnes, patří například fakt, že při naléhání, aby si děti vážily svého pedagoga, který se před ně postaví, a chovaly se k němu slušně, se už neříká „soudružka“, ale „paní“ učitelka. Jinak se podoba toho, s čím se setkávali prvňáčci tehdy a nyní…anebo u nás a v jiných zemích, zase tak moc nemění.

Logo

Propusťte naše dva Maďary!
V onom týdnu (od 23. 8. do 3. 9.) doznívaly stále ještě ozvuky 21. srpna, respektive následků demonstrací, jež probíhaly v centru Prahy. Z Budapešti k nám dolehly (až do Rozhlasových novin) zprávy o protestech, které tam byly uspořádány před československou ambasádou na podporu propuštění dvou Maďarů, již byli v průběhu demonstrace na Václavském náměstí zadrženi.

Budapešť-ilustrační snímek

A ještě k těm neposlušným Maďarům…
Zpráva a komentář Rozhlasových novin ze dne 2. září 1989 hovoří se znepokojivým tónem o proměnách, které probíhaly v nejvyšších patrech vedení Maďarské socialistické dělnické strany. Z naznačených informací jasně vyznívalo, že vývoj v Maďarsku spěje k plurarismu, k popření mocenské dominance jediné strany.

Logo

Nový programový počin (s krátkým trváním)
Československý rozhlas odstartoval 4. září 1989 nově koncipovaný program pro mládež. Vznikl spojením slovenského Rádia Elán a českého Mikrofóra a byl proto pojmenován jako okruh EM. O tom, co si od něj mohli posluchači slibovat, pohovořil ve vysílání den před spuštěním programu tehdejší ústřední ředitel Československého rozhlasu Karel Kvapil. Stanice EM neměla však dlouhého trvání. Zanikla k 31. prosinci 1990. Rozhodnutí o zrušení okruhu pro mladého posluchače padlo v létě 1990. Přispěl k tomu postoj slovenského vedení Čs. rozhlasu, které dospělo k názoru, že stanici už nepotřebuje a její vysílací síť použije pro šíření jiných okruhů. A pak – začaly problémy s financováním. Výše rozhlasových poplatků už tehdy přestávala dostačovat. Zánik stanice EM vyvolal nesouhlas velkého množství posluchačů. Marný nesouhlas.

Karel Kvapil - ústř.řed.ČsRo

Soudy pokračují
...a nadále odsuzují nepodmínečně ty, kteří projevili občanskou statečnost a vyjádřili písemně své výhrady k formě a způsobům vládnutí Komunistické strany. V dikci vládnoucí strany šlo však o pobuřování, za které byl na konci srpna 89 odsouzen konkrétně Stanislav Devátý.

Stanislav Devatý

Ocenění tunelářů
Oslavy související s tradičním Dnem horníků začaly v roce 1989 už 1. září v pražském Sjezdovém paláci Parku kultury a oddechu Julia Fučíka. Byly v pořadí už 40. Poprvé byl Den horníků slaven 9. září 1949 (prý se tím připomínalo 700. výročí vydání jihlavského horního práva). Později byl stejný den zmiňován jako Den horníků a energetiků.

Horníci před těžní věží

Tento svátek se slaví dodnes v oblastech, kde stále ještě trvá těžba uhlí, zejména tedy na severní Moravě. Změnil se poněkud obsah slavností; zatímco ještě v roce 1989 měl především politický nádech, obsahoval celou řadu projevů oficiálních hostů z řad stranických a vládních činitelů a byl příležitostí k předávání řádů a ocenění (viz přiložená zpráva Rozhlasových novin, která hovoří o nejvyšších státních vyznamenáních pro tuneláře – dnes se přece jen už vztah k tunelářům změnil - v souvisloti s tím, jak se změnil obsah toho slova). V současnosti je Den horníků a energetiků příležitostí především k estrádnímu veselí. Svědčí o tom (jako příklad) přiložený program, který pochází z jedné z obcí na Frýdecko-Místecku.

Logo

Mistr Theodorik
1. září roku 1989 byla zahájena ojedinělá expozice nově zrekonstruovaných děl významného malíře, působícího na dvoře krále Karla IV., zvaného Mistr Theodorik. Na Pražském Hradě působil údajně v rozmezí let 1359-1367. Jeho obrazy, na nichž zpodobnil především postavy světců, jsou svým stylem, který v mnohém vybočoval ze zvyklostí gotického malířství, mimořádně vzácnou památkou českého výtvarného odkazu. Výstava v Jiřském klášteře v roce 1989 trvala do konce října.

Logo

A skleničku za závěr
Poslední zpráva tohoto týdne bude zajímat ctitele vína. Hovoří se v ní – opět ve vztahu k roku 1989 - o mimořádně dobré úrodě vína ve Francii. Týkalo se to zejména šampaňského! Takže – na zdraví! Sklenička na závěr léta neuškodí, zejména máme-li před sebou poměrně horký podzim roku 89.

Logo
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.