Americký buldok

21. září 2010

Svým typem se podobá původním "býkohryzům" známým už ze 17. století. Zatímco vývoj známějšího anglického buldoka šel směrem ke zdůrazňování extrémů, k exkluzivnímu společenskému psu, americký buldok zůstal víceméně takový, jací byli jeho předci: pohyblivý, rychlý, s funkční tělesnou stavbou. Doposud nebyl mezinárodně uznán FCI, v USA je však chován a uznáván příslušnými kynologickými organizacemi.

Popis: Poměrně velký, silný, přitom však hbitý, svalnatý, atleticky působící hladkosrstý pes. Hlava velká, čtvercová, pravoúhle řezaná. Čenich se silnými čelistmi, svalnatými lícemi a brázdou mezi kulatýma očima. Lehký předkus. Hruď široká. Krk svalnatý, může mít nepatrný lalok. Silný čenich zformovaný do tvaru krabice. Stop hluboký. Uši různé složené dozadu, poklopené i polovzpřímené. Pysky uvolněné. Končetiny s těžkými kostmi, silné a velmi rovné. Záď široká a svalnatá. Ocas nízko posazený, u kořene silný. Zbarven alespoň na 50 % povrchu těla bíle. Přípustný je i zcela bílý pes, pokud nemá problémy se sluchem. Barevné skvrny mohou být libovolné - žíhané, hnědé, pálené, červené, žluté, plavé aj.

Charakteristika: Sebevědomý, odvážný a rozhodný, zároveň vyrovnaný, charakterní pes. Dobrý obranář, ale nikoli příliš vznětlivý či cholerický. Na molossoidního psa má velkou výdrž a vyžaduje poměrně dost pohybu. Při vhodném vedení relativně poslušný.

Zvláštní nároky: Tento velmi silný a sebevědomý pes si žádá pevné vedení. Hodí se pouze pro fyzicky zdatné majitele, kteří mají zkušenosti se psy a dokážou si zjednat autoritu.

Užití: I dnes je v USA považován za pracovního psa: pomáhá při práci s dobytkem (dokáže strhnout k zemi býka), hlídá, používá se také k lovu divokých prasat, ale i mývalů. Kdysi se užíval i ke psím zápasům. U nás chován jako pes doprovodný a obranný, též jako dobrý společník.

Výskyt: I když není uznáván FCI, u nás se poměrně rychle rozšířil a dnes už ho nelze považovat za vzácnost. V USA velmi oblíbený.

Možná záměna: Ve srovnání s anglickým buldokem je výrazně vyšší a sportovnější, oproti německému boxerovi je silnější a masivnější. Liší se od něj také barvou s velkým podílem bílé.

pes: 41 - 61 kg, 56 - 71 cm
fena: 30 - 50 kg, 43 - 66 cm

autoři: Martin Smrček , Lea Smrčková

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...