6. díl Cimrman v říši hudby

10. listopad 2007

1973 - toho roku v České republice přibylo bezmála dvaašedesát tisíc obyvatel, zavedli jsme poštovní směrovací čísla a zprovoznili Nuselský most v Praze. Augusto Pinochet zorganizoval vojenský puč v Chile, Norsko v referendu odmítlo členství v Evropské unii a Karel XVI. Gustav byl korunován švédským králem. Narodili se lyžařka Kateřina Neumannová, zpěvačka Radůza, houslista Pavel Šporcl, zemřeli spisovatelé Ota Pavel a J. R. R. Tolkien. V listopadu měl v Divadle Járy Cimrmana obnovenou premiéru Akt. Novinkou byl osvětový večer Cimrman v říši hudby.

Dnes si budeme povídat o třetím nejuváděnějším představení ve čtyřicetileté historii divadla. Součástí osvětového večera Cimrman v říši hudby byla jednoaktová opera Úspěch českého inženýra v Indii. Úvodního slova se ujímá herec Pavel Vondruška, jinak dirigent Národního divadla.

Zdeněk Svěrák cituje ze svého pečlivě vedeného deníku:

Předehra k jednoaktové opeře Úspěch českého inženýra v Indii:

Slovo má nadále režisér představení Ladislav Smoljak:

Vzpomíná hudební skladatel Jan Klusák:

Humor ovšem žádá poučené publikum, o to to měl možná těžší?

0:00
/
0:00

Ukázka z opery:

Skladatele Jana Klusáka přizval do souboru dirigent Pavel Vondruška. Autoři hledali profesionální muzikanty, kteří by pomohli s hudební stránkou operety Hospoda na Mýtince.

0:00
/
0:00

Tehdy, v roce 1969, pětatřicetiletý Jan Klusák, vlastním jménem Jan Porges, už měl zkušenosti s filmovým herectvím - mimo jiné ve filmu Jana Němce "Zpráva o slavnosti a hostech". Obsazovali ho i další režiséři takzvané nové vlny Věra Chytilová a Jaromil Jireš.

V polovině sedmdesátých z Divadla Járy Cimrmana odchází:

Zdeněk Svěrák o odchodu Jana Klusáka:

Ladislav Smoljak o natáčení televizního pořadu Kabaret u dobré pohody s ukázkou z opery:

Zároveň však Jan Klusák nedal souhlas k užití hudby na zvukových nosičích.

V parodické opeře Jana Klusáka se objevují i postavy zloduchů Smolíčka a Pacholíčka. S maskami Smoljaka a Svěráka, což byl prý nápad režiséra.

Zdeněk Svěrák se potkal s Janem Klusákem před představením.

Ladislav Smoljak o Klusákově opeře:

Zdeněk Svěrák o uvádění Klusákova autorství hudby:

Ukázka árie z cimrmanovské opery:

Do jaké míry se liší Klusákova legrácka od cimrmanovské jednoaktovky?

Ukázka z opery Úspěch českého inženýra v Indii:

Ke hře Cimrman v říši hudby se pojí osobnost dirigenta Pavla Vondrušky. Ve čtvrtek 15. listopadu oslaví dvaaosmdesáté narozeniny. Stále vitální rodák z Českých Budějovic vystudoval konzervatoř a potom dirigování a operní režii na Hudební akademii múzických umění v Praze. Poslechněte si jak se dostal k divadlu:

Ukázka z přednášky Cimrman v říši hudby:

Pavel Vondruška:

Představení Cimrman v říši hudby mělo premiéru 3. května 1973 v Redutě, od té doby bylo uvedeno 881denkrát. Supraphon vydal nahrávku z 21. března 2004.

Za týden přijde na přetřes v pořadí sedmá hra Divadla Járy Cimrmana, pohádka Dlouhý, široký a krátkozraký. Náhodou to bude na den přesně třiatřicet let a jeden měsíc od její premiéry. Po ní pak čekalo soubor Divadla Járy Cimrmana další nedobrovolné stěhování. Náš seriál najdete na internetu v psané podobě na www.rozhlas.cz/cimrman, ve zvuku jej můžete vyhledat na www.izurnal.cz/radionaprani.

Použité ukázky: Divadelní hra Cimrman v říši hudby (L. Smoljak, Z. Svěrák), CD - vydavatelství Supraphon Praha (2004)

autor: vlk
Spustit audio