Zpřístupnění Pinkasovy synagogy zdarma k 70. výročí transportů do Terezína
Před 70ti lety, 24. listopadu 1941, byl z Prahy vypraven první transport s mladými muži, kteří byli přinuceni připravit terezínské ghetto pro deportace dalších vězňů. Do Terezína byla nakonec deportována většina českých a moravských Židů, stejně jako desetitisíce Židů z Německa, Rakouska, Nizozemska, Dánska, Slovenska a dalších zemí.
Židovské muzeum v rámci připomínkových akcí k 70. výročí deportací českých Židů zdarma zpřístupní veřejnosti 27. listopadu Památník v Pinkasově synagoze, na jehož zdech jsou napsána jména více než 77 tisíc Židů z Čech a Moravy zavražděných během druhé světové války.
Zatímco památníky odbojářům a dalším (nežidovským) obětem vznikaly ve veřejném prostoru, byl unikátní památník v Pinkasově synagoze vytvořený koncem 50. let jakoby ukryt před zraky veřejnosti; později, za normalizace, byl dokonce úplně uzavřen a nápisy se jmény byly zničeny. Teprve po pádu komunistického režimu Židovské muzeum památník rekonstruovalo a v roce 1996 jej znovu otevřelo pro veřejnost i s obnovenými nápisy.
Pinkasova synagoga (Široká 3, Praha 1) bude v neděli 27. listopadu otevřena od 9 do 18 hodin. S orientací v památníku návštěvníkům budou po celý den pomáhat pracovníci Oddělení pro dějiny šoa Židovského muzea v Praze.
Dnes, na rozdíl od doby ještě nedávno minulé, není připomínání holocaustu pouze věcí židovské komunity. Ale právě výročí, zvláště ta kulatá, jsou vždy podnětem k zamyšlení a k ohlédnutí zpět. První takové polistopadové výročí, v roce 1991, představovalo významný mezník: v Terezíně se poprvé sešli bývalí vězňové terezínského ghetta, včetně těch, kteří žili v zahraničí. Následně byla založena Terezínská iniciativa, sdružení přeživších. Vcelku ale bylo výročí záležitostí pamětníků a jejich rodin - veřejný zájem o něj byl spíše malý. O deset let později byl patrný zřetelný rozdíl: k 60. výročí vznikaly pamětní desky a probíhala řada pamětních akcí a školních projektů. Samotné události holocaustu jsou však s každým kulatým výročím o trochu méně živou pamětí a o to více historií. Současné kulaté výročí je nepochybně poslední příležitostí hovořit s mnohými z očitých svědků, přeživších holocaust.
„Zpřístupnění Památníku a další připomínkový program Židovské muzeum v Praze proto vnímá jako příspěvek k diskusi o tom, jakým způsobem je památka holocaustu aktuální pro současnou českou společnost,“ říká Michal Frankl, vedoucí oddělení pro dějiny šoa v Židovském muzeu. „Mění velký zájem médií či škol skutečně pohled české společnosti na české dějiny tak, aby do nich příběh menšin, včetně té židovské, přirozeně náležel? Pomáhá vzdělávání o holocaustu zmenšovat vliv rasismu a krajní pravice? 70. výročí deportací vnímáme jako příležitost, tyto a další otázky znovu a nově promýšlet.“
Celý program připomínkových akcí k 70. výročí je možné nalézt na http://www.jewishmuseum.cz/cz/czaktualita20111012_prehled.htm