Poté, co ve věku 55 let zemřela gorilí samice Jenny z dallaské zoo, stala se nejstarší gorilou žijící v zajetí dvaapadesátiletá Colo. Její osud vyvolává v poslední době vlnu zájmu, také proto, že je zároveň vůbec první gorilou na světě, která se v zajetí narodila. Stalo se tak 22. prosince 1956 v Columbus Zoo v Ohiu a tato událost naznačila postupnou změnu přístupu k chovaným zvířatům.
Po celá desetiletí se lidé snažili chovat gorily v zajetí. Cestou, která k takovému chovu vedla, byl odchyt mláděte ve volné přírodě - většinou za cenu zabití jeho matky či namnoze celé jeho rodiny. Jen mládě si dokázalo na podmínky zajetí zvyknout, jen mládě se dalo ovládnout. Narození Colo bylo první vlaštovkou, která poukázala na nesmyslnost takového počínání a předznamenala dnešní snahy ochránců přírody - chránit gorily ve volné přírodě v jejich přirozeném domově, zabránit obchodu s mláďaty a vyvražďování gorilích skupin a pro gorily, chované v zajetí, pro které již není cesty zpět do divočiny, zajistit kvalitní životní podmínky.
Odchov mláděte, rozhodně svědčící o kvalitním cíleném chovu, by pak za ideálních podmínek neznamenal výhradní cestu k zachování druhu - bohužel, i takové prognózy se dnes, při hodnocení neradostné situace, jež ve střední Africe panuje, stále objevují. Připomeňme, že goril nížinných žije v zajetí v současnosti asi tisícovka. Ve volné přírodě je jich sice asi sto tisíc, ale každý rok jich zhruba pět až sedm procent ubude.