Zajímavosti z  přírody

2. červen 2006

Šimpanzi napadli turisty, antarktické řeky a hadoještěrka z Patagonie. To jsou nejnovější zajímavosti ze světa přírody.

V rezervaci Tacugama poblíž hlavního města africké republiky Sierry Leone Freetownu napadla velká skupina šimpanzů turisty. Tři těžce zranila; jejich řidiče šimpanzi zabili. Policisté a strážci teď hledají v pralese viníky v obavě, aby agresivní lidoopi nezaútočili na místní vesničany. Rezervace Tacugama poskytuje domov asi 70 osiřelým nebo opuštěným šimpanzům. Žijí v deštném lese, jehož plocha je však omezena plotem a noci tráví v umělých kabinách. Právě v tom je možná problém.

I v Antarktidě tečou řeky. Mohutné neviditelné toky spojují jednotlivá jezera, skrytá ve skalních prohlubních hluboko pod ledovcem. Jezer bylo odhaleno asi 150 a zřejmě jsou jich tisíce; za nejstarší se považuje jezero Vostok, které vzniklo před 15 až 20 miliony let. Donedávna si vědci mysleli, že jezera jsou navzájem zcela izolovaná. To, že si občas vyměňují vodu, odhalily satelity, které naměřily náhlý pokles jedné velké ledovcové oblasti asi o tři metry a o něco později vzestup jiné.

I v Antarktidě tečou řeky

Přibližně před 90 miliony let žil v dnešní Patagonii živočich, který se sice pohyboval po souši plazením, ale měl ještě křížovou kost a dvě končetiny; jednalo se tedy nejspíš o přechodnou formu mezi ještěrkami a hady. Že se hadi skutečně z ještěrek vyvinuli, se obecně předpokládá, vědci se však přou, zda k této proměně došlo ve vodě nebo na souši. Nový jihoamerický nález zatím nejprimitivnějšího známého, ovšem suchozemského hada svědčí spíše pro druhou variantu.

autor: frv
Spustit audio