S rozhlasem jsem začal spolupracovat v roce 1991, ještě během svých studií na Pedagogické fakultě UJEP. Od roku 1994 jsem byl v rozhlase nastálo. Zpočátku jsem se věnoval hlavně kultuře a také hodně moderoval.
V lednu roku 1995 jsem po Jaroslavu Poštolkovi zdědil Planetárium, „měsíčník o věcech mezi nebem a zemí“, a přetransformoval jej postupně na populárně-vědecký magazín. Od října roku 2002 se Planetárium vysílá každý týden.
Roku 2012 jsem Český rozhlas opustil, ale Planetárium vyrábím dál jako externí redaktor. Vytvářím také webové stránky pořadu.
Všechny články
-
Černá neděle v Dust Bowl
Jedna z největších ekologických katastrof 20. století vyvrcholila před 90 lety, 14. dubna 1935, kdy oblast rovinných států na jihozápadě USA zasáhla obří prachová bouře.
-
Scientismus aneb Věda je… magie
Scientismus je směr, který v 19. století vsadil na vědu. Šlo přitom čistě jen o přírodní obory, jako jsou fyzika, chemie, biologie… přičemž královnou zůstala matematika.
-
Lidé z Ranisu a Zlatého koně: nejstarší moderní Středoevropané a výlet na Saharu, když nebyla pouští
Nejstarší moderní Středoevropané (4:30) – Historie: Černá neděle v Dust Bowl (20:43) – Kniha: Příručka skutečného paleontologa (27:13) – Vzpomínka na zelenou Saharu (31:12)
-
Borůvky a hrášek ve vesmíru? Pro vědce úrodné galaxie!
Astronomický slovník se jen hemží „pohádkovými“ výrazy. K různě barevným trpaslíkům, obrům, černým nebo červím dírám nedávno přibyly dokonce borůvkové a hráškové galaxie.
-
Ztracené světy pro každého: Příručka skutečného paleontologa
Přehledná rukověť pro mládež i všechny zvídavé dospělé, kterou sepsal paleontolog Lukáš Laibl. I vy můžete objevovat zkamenělé střípky minulosti skryté v kamenech!
-
Od nejstarší minulosti k dnešku: jak se stát skutečným paleontologem – a kdo postrkuje evoluci?
Jak se stát skutečným paleontologem. Povídání nad knížkou (4:34) – Procházka dubnovou oblohou (20:19) – 30 let s Planetáriem: Věda a víra. Kdo postrkuje evoluci? (25:33)
-
Spadly z oblaků: meteority velké, menší i ty nejmenší a vztah vědy s vírou – konflikt nebo dialog?
Meteority velké, menší a nejmenší (4:39) – Historie: Scientismus aneb Věda je... magie! (21:09) – 30 let s Planetáriem: Věda a víra. Konflikt nebo dialog? (27:06)
-
Ničivý výbuch v pustině. Stratovulkán Askja, Islanďané a jezera
Před sto padesáti lety došlo na Islandu k eruptivní události, která se výrazně zapsala do historie země a dala vzniknout dvěma jezerům, k nimž dodnes míří davy turistů.
-
Britská Indie, nejcennější drahokam v koruně britských panovníků
Nebeské světlo je naším průvodcem. Tohle motto je napsáno na Řádu indické hvězdy; ten řád je pak nejvyšším oceněním spjatým s Britskou Indií.
-
Náš nejbližší přítel - spousta faktů o Měsíci a něco málo i o měsících Jupitera: lunární speciál
O Měsíci s Pavlem Gabzdylem, 1. část (4:17) – Novinky astronomie: Kosmické borůvky a hrášek (18:37) – O Měsíci s Pavlem Gabzdylem, 2. část (23:28) – Měsíce Jupitera (32:28)
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »