Vzdělávací a kulturní program Židovského muzea v Praze

2. květen 2015

V následujících 14 dnech, jež nás dělí od příštího vysílání, jsou ve vzdělávacích prostorách Židovského muzea v Praze v Maiselově ulici 15, v Praze 1 připraveny zajímavé programy s židovskou tematikou. Pokud není uvedeno jinak, začínají v 18 hodin.

Již zítra, v pondělí 4. května, jste zváni na vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Buxbauma nazvanou výmluvně „Mazal Tov“, která zachycuje dvě ortodoxní židovské svatby v současném Kyjevě. Zatímco před válkou čítala židovská populace tohoto centra jidiš kultury zhruba 224 000 osob, dnes se jedná o necelou desetinu tohoto počtu. I tak však žije současný Kyjev intenzívním židovským životem.

Ve středu 6. května se v pražském Židovském muzeu koná další přednáška v rámci semináře k moderním židovským dějinám, jehož garantem je Židovské muzeum a Ústav soudobých dějin Akademie věd České republiky. Německá profesorka Tatjana Tönsmeyer se v ní zaměří na hospodářství v podmínkách druhé světové války, zejména na způsoby, jimiž lidé v okupované Evropě reagovali na nedostatek zboží, především jídla, a jaké modely nouzového hospodářství rozvíjeli. Přednáška proběhne v němčině.

V neděli 10. května se v Maiselové ulici číslo 15 koná nedělní dílna pro děti a jejich rodiče nazvaná „Lvíček Arje poznává synagogu“. Děti se dozvědí, co je pro synagogu charakteristické, a vytvoří si její model. Dílna začíná ve 14 hodin a po jejím skončení čeká děti i rodiče prohlídka Jeruzalémské synagogy.

Předposlední pořad z cyklu „Naše 20. století“ je ve vzdělávacích prostorách muzea připraven na úterý 12. května. O své vzpomínky na léta předválečná, válečná i poválečná se s posluchači podělí Lisa Miková a Anna Lorencová. Moderovat bude Petr Sokol, lektor vzdělávacího projektu „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století“.

Úplné informace o programech přinášejí internetové stránky Židovského muzea v Praze www.jewishmuseum.cz, jeho facebookový profil stejně jako „Přehled kulturních pořadů v Praze“.

autor: Leo Pavlát a kolektiv