Vlak Lustig aneb vlak do nenávratna

1. červenec 2012

Mezinárodní festival česko-německo-židovské kultury Devět bran vstupuje v tomto roce do svého 13. ročníku s výraznou novinkou. Je jí divadelní projekt „Vlak Lustig aneb vlak do nenávratna“, který vzniká ve spolupráci s Divadlem pod Palmovkou v Praze, s Českými drahami, Českými drahami Cargo a Správou železničních dopravních cest.

„Vlak Lustig aneb vlak do nenávratna“ představuje unikátní divadelní dramatizaci literární předlohy Arnošta Lustiga „Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou”. Minulý měsíc se v Divadle pod Palmovkou uskutečnila světová premiéra tohoto představení a dějištěm dalších se v tomto měsíci stane 14 krajských nádraží, kam přijede speciálně vypravený divadelní vlak. Představení „Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou” zde bude inscenováno v železničním vagóně.

Koncem srpna pak tento divadelní vlak vyrazí i do zahraničí, do Wannsee u Berlína, kde byla 20. ledna 1942 podepsána dohoda o tzv. konečném řešení židovské otázky. Poté bude vlak pokračovat přes Prahu do Krakova a nakonec i Osvětimi – tedy do místa, do kterého je z velké části zasazen příběh Lustigovy hrdinky Kateřiny Horovitzové.

Důležitou součástí inscenace, která bude vycházet z koncepce Lustigovy baladické novely, bude také živá hudba. Příprava tohoto netradičního a náročného projektu bude průběžně natáčena Českou televizí a získaný materiál bude použit pro televizní dokument.

Působivá Lustigova novela vznikla roku 1964 a o rok později byl podle ní natočen film. Nedávno se však v pozůstalosti Arnošta Lustiga podařilo nalézt i jeho vlastní divadelní dramatizaci „Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou“, o jejíž existenci se dosud nevědělo. Adaptace pro „vlak Lustig“ vychází ze všech těchto zdrojů: z původní novely, filmového scénáře i z Lustigovy znovunalezené divadelní adaptace.

Arnošt Lustig

„Vlak Lustig“ bude tvořit pět autentických historických vozů. Dva vagóny budou nákladní a uzavřené, tzv. dobytčáky. V těchto dvou vagónech budou převáženy dekorace, technika, hlediště a zároveň budou využity jako galerijní prostor pro instalaci expozice tematicky zaměřené na období šoa.

Nejdůležitějším článkem vlaku se stane divadelní vůz, speciálně upravený jako jeviště tragického příběhu Kateřiny Horovitzové a dalších pasažérů - obětí a jejich katů. V dalších vagónech bude cestovat divadelní tým včetně herců, techniky a produkce. V některých úsecích tak jako v době transportů bude vlak tažen i historickou parní lokomotivou.

Logo

„Vlak Lustig“ symbolicky připomene nacistické transporty převážející během druhé světové války milióny Židů do vyhlazovacích táborů v rámci tzv. „konečného řešení židovské otázky”. Osvětim, Treblinka, Sobibor, Chelmno, Majdanek, Belzec – tato i mnohá další místa se stala symbolem nepředstavitelného utrpení.

V dnešní době sílí ve světě nebezpečný fenomén popírání těchto zvěrstev. „Vlak Lustig“ prostřednictvím divadelního představení „Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou“ připomene, že tragédie šoa nesmí být zapomenuta.

autor: Leo Pavlát