Velikonoční zajíček z Palomaru: Dvacet let od objevu trpasličí planety Makemake
Krátce po velikonočních svátcích roku 2005 objevili američtí astronomové nové těleso za dráhou planety Neptun – jednu z pěti dnes registrovaných trpasličích planet.
Jméno Makemake sice svádí k anglické výslovnosti „meik-meik“, ve skutečnosti se však vyslovuje právě tak, jak se píše. Těleso, které toto označení nese, se zrodilo v dávné minulosti naší Sluneční soustavy, dokonce možná i před ní. Tým astronoma Mikea Browna z kalifornské Palomar Observatory jej na obloze objevil 31. března 2005. A protože to bylo krátce po Velikonocích, začali mu říkat Easter Bunny – Velikonoční zajíček.
Metamorfóza Velikonočního zajíčka
Pro astronomii je vhodnější jednoslovné pojmenování, dodržují se i další standardy, se kterými by Easter Bunny rozhodně nebyl v souladu, a tak se nakonec z Velikonočního zajíčka stal Makemake, bůh plodnosti a stvořitel lidstva z mytologie obyvatel Velikonočního ostrova. O více než tři roky později se Mezinárodní astronomická unie usnesla zařadit toto těleso na čekací listinu kandidátů na titul „plutoid“, což je označení pro trpasličí planetu za dráhou Neptunu. V červenci 2008 se tak také stalo.
Pět planetárních trpaslíků
Než si řekneme o Makemake něco bližšího, připomeňme, že Astronomická unie definuje trpasličí planetu jako těleso, které obíhá kolem Slunce, má dostatečnou hmotnost, aby gravitačně překonalo vnitřní síly pevného tělesa, zaujalo přibližně kulatý tvar a nebylo něčím satelitem. Oproti klasickým planetám však ty trpasličí nedovedou vyčistit okolí své oběžné dráhy. Takových těles je dosud klasifikováno pět – vedle Makemake jsou to ještě Ceres, Eris, Haumea a Pluto.
Proč se Makemake červená?
Vědci podrobili novou trpasličí planetu podrobnějšímu zkoumání, a to ve viditelném i infračerveném spektru. Analýzou zjistili, že její povrch se podobá povrchu Pluta, že je tam metan ve formě centimetrových zrníček a že není vyloučena ani přítomnost etanu a tholinů. Ty zřejmě zbarvují spektrum Makemake do červena. Na jeho povrchu je skoro stejně dusíkatého ledu jako na Plutu a jeho měsíci Tritonu. To svědčí o nízké teplotě, přesahující -243 °C.
Měsíc a vulkán: překvapení z periférie
Makemake má v průměru kolem 1400 km a je třetí největší trpasličí planetou. Kolem Slunce oběhne jednou za 310 let a je od nás vzdálená asi 53 astronomických jednotek, tedy téměř 9 miliard kilometrů. V roce 2016 astronomové pomocí Hubbleova teleskopu zjistili, že k planetě zřejmě náleží asi 160kilometrový měsíc, který zatím nemá oficiální jméno. O osm let později výsledky z Webbova dalekohledu naznačily, že na Makemake by mohl být dokonce ledový vulkán! Na periférii Sluneční soustavy, v takzvaném Kuiperově pásu rozprostírajícím se za Neptunem, se zkrátka nachází velmi zajímavé těleso, které může skrývat další tajemství nebo překvapení – opravdový „easter egg“.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.