Vaše postřehy: "Jak vypadá zákulisí?"
Když se rozhodnete chovat a vystavovat zvířata, musíte pro ně vytvořit odpovídající podmínky. Nejdůležitější je, aby se cítila dobře tam, kde budou trávit nejvíce času - tedy ve vnitřní i vnější expozici (tzv. výběhu). Protože zvířata nejenom ukazujete návštěvníkům zoo, musíte mít i možnost je oddělit, potřebujete tudíž neexpoziční prostory. V pavilonu goril se jim říká herny a na interaktivním plánku pavilonu na stránkách Odhalení je najdete pod názvy "velká jídelna" a "jídelna s trucovnou".
V každé herně je i takzvaný separátní box. A právě ten je nejdůležitější součástí herny ve chvíli, kdy potřebujete zvíře uspat či jinak ošetřit. V případě velké herny gorily separátním boxem procházejí při každém přepouštění mezi halou a hernou. Proto se zvířata tohoto boxu nebojí, a tak se zpravidla brzy podaří do něj požadované zvíře oddělit. Aby ostatní členové tlupy nebyli stresováni pohledem na uspaného ošetřovaného kolegu, je možné zvíře z tohoto boxu přetáhnout do přípravny a potřebné úkony provést mimo dohled ostatních zvířat. Separátní box v malé herně slouží k transportu zvířat. Dveře z něj vedou přímo do obslužné chodby, ke kterým se v případě potřeby přistaví přepravní bedna.
Slouží herny jen během takovýchto mimořádných situací? Pravidelní návštěvníci webových stránek Odhalení o tom vědí své. Gorily ve skutečnosti chodí do heren dvakrát (někdy i vícekrát) denně. Proč? Na to jsem se ptal jejich ošetřovatele Marka Ždánského: "Především tu gorily krmíme přímo z ruky. Každé zvíře má své dveře, ve kterých dostává svojí denní dávku ovoce a dalších potravin bohatých na vitamíny, minerály a další živiny. Máme tak dokonalý přehled o dietě jednotlivých zvířat." Gorily tráví naprostou většinu dne krmením, a to i v době, kdy jsou v expozicích. Je to proto, že denní dávka krmení musí mít jednak určitou energetickou hodnotu, nutnou k udržení veškerých životních pochodů (obnova tkání, krve atd.), růstu, produkce mléka atd., ale také musí mít objem odpovídající obsahu trávícího ústrojí. Během pobytu v expozici gorily dostávají jen velmi málo energeticky bohatých potravin, a to ještě většinou pokrájených na velmi malé kousky, rozházené po ubikaci, nebo dokonce různě poschovávané. Zbytek pak tvoří takzvaná objemová krmiva, která zvíře zasytí, ale po stránce energetické jsou nepodstatná.
V době, kdy vnitřní expozice procházela rekonstrukcí, trávila zvířata v hernách naprostou většinu času. Do výběhu mohla za hezkého počasí chodit přímo z velké herny. "Ale co když je zde zvíře oddělené například kvůli karanténě či neshodám ve skupině? Dostane se na sluníčko?", ptám se Marka. "Ano, k velké i malé herně patří výběhy. Velikostí ani vybavením samozřejmě nedosahují kvalit hlavního výběhu, ale pro tyto výjimečné případy jsou dostačující. Navíc jsou mimo dohled z návštěvnických prostor, takže oddělené zvíře tu má potřebný klid."
Opouštím pavilon s příjemným pocitem, že prostory, které bychom ještě nedávno považovali za skvělou expozici pro gorily, jsou už dnes pouze zákulisím. A lidoopi si tento komfort bezpochyby zaslouží - však se nám svým přirozeným chováním za tuto péči bohatě odvděčují.