V kostele sv. Benedikta v Krnově se restaurují středověké malby

8. leden 2012

Město Krnov se pyšní jedním z nejstarších kostelů v Moravskoslezském kraji. Chrám je zasvěcen svatému Benediktovi a můžeme ho najít na úplném okraji města - v Krnově-Kostelci směrem na Bruntál. Momentálně je ale zahalen do lešení až po střechu. Řemeslníci pracují na nové střešní krytině i fasádě a nedávno kostel dostal i nové, své historicky první hodiny. Po venkovních opravách se přesunou i do interiéru, ve kterém se skrývají mimořádně cenné středověké fresky, které se dochovaly ve velkém rozsahu. S reportážním mikrofonem se na ně vydala podívat redaktorka Jana Jeckelová. Kostelem ji provedl zástupce krnovské farnosti a současně stavební dozor Karel Siuda.

Právě jsme s panem Karlem Siudou vstoupili do kostela svatého Benedikta. Proč je vlastně zasvěcen svatému Benediktovi? A kdo to vlastně byl svatý Benedikt?

„Svatý Benedikt byl zakladatelem benediktinského řádu. Je to jeden z nejstarších řádů v Evropě, který se zasloužil o evangelizaci Evropy. Vlastně o základ naší současné evropské kultury a civilizace.“

Takže je možné, že kostel třeba založili benediktini?

„Tak je to pravděpodobné, právě i z toho důvodu, že tento název není v naší oblasti obvyklý, takže se předpokládá, že byl založen právě benediktiny, že tady mohl i klášter benediktinů být. To je ale jen jedna z možností výkladu vzniku tohoto kostela.“

Středověké malby v kostel sv. Benedikta v Krnově

A teď stojíme před oltářem…

„Oltář je hodně starý, je to zapsaná kulturní památka, je to barokní oltář.“

Kostel svatého Benedikta v Kostelci se nepyšní jen svým stářím, má ještě jednu výjimečnost. Pane Siudo, prozraďte, co restaurátoři objevili a kdy to vlastně bylo?

„Kolem roku 2000 byly objeveny v sakristii nástěnné malby, které jsou hodně staré.“

Logo

Tak se na ně půjdeme podívat. Do sakristie se vstupuje hned pod obrazem svatého Benedikta. Nacházíme se v sakristii, která pochází z toho 13. století. Je to tak?

„Část této sakristie pochází z 13. století, ale ona byla i tato původní stavba románská přestavována a v 15. století vznikla tato podoba sakristie.“

Když se podíváme nahoru, tak vidíme několik výjevů, co znázorňují?

„Nejstarší části těchto fresek jsou vidět tady v průčelí, kde je vyobrazen pán Ježíš Kristus na trůně a pod tím je pásmo výjevů ze života, z dětství Pána Ježíše.“

Tak to jsou ty nejstarší fresky, když se podíváme na tu stranu severní, ta je lépe znatelná…

„To jsou obrazy ze života svatého Benedikta, jsou tam hlavní životní události.“

Tak a když se otočíme k té jižní straně, tak ta taky znázorňuje zajímavé výjevy.

„Na jižní straně presbytáře jsou vyobrazeny skutky milosrdenství a smrtelné hříchy.“

To jsou například jaké?

„Tak třeba napojení a nasycení poutníků.“

A z těch smrtelných hříchů?

„Nenasytnost nebo hněv.“

A co můžeme vidět na poslední čtvrté straně?

„Tam je vyobrazen výjev proměnění Pána Ježíše na hoře Tábor.“

Západní stěna sakristie - scéna Proměnění na hoře Tábor. Kostel sv. Benedikta v Krnově

My jsme si teď popsali unikátní fresky, pane Siudo, můžou se sem návštěvníci na ně přijít podívat už nyní?

„Momentálně kostel není přístupný pro veřejnost, ale otevření kostela se připravuje právě kvůli těmto hodnotným freskám.“

Bude po rekonstrukci v kostele nějaký průvodce, který lidem bude vysvětlovat, co fresky znázorňují?

„Zpřístupnění kostela veřejnosti budou zajišťovat farníci ve spolupráci se zaměstnanci městské knihovny, kromě nich tady bude takzvané audiovizuální zařízení. Bude osvětlovat jednotlivé části fresek a synchronizovaně k tomu bude podáván výklad v různých světových jazycích.“

To znamená, že to samo zařízení bude mluvit a bude lidem vysvětlovat, co můžou vidět.

„Mělo by to tak být.“

Rekonstrukce kostela svatého Benedikta má skončit v srpnu letošního roku. Zájemci ho poté budou moct navštěvovat celoročně.

autor: Jana Jeckelová
Spustit audio