V Izraeli tančí lidové tance lidé na pláži i vojáci
Zatímco většina folklorních tanců křísí minulost, izraelské lidové tance jsou velmi moderní. Začaly vznikat až ve dvacátém století a formují se dodnes. Kouzlu židovských tanců propadají také čeští tanečníci. Na začátku března se sjeli do Brna sladit pohyb s izraelskými lektory…
Tělocvičnu ovládl kruh lidí, kteří se drží za ruce a tančí dokola. Uprostřed stojí dva muži, kteří celého tanečního hada řídí.
Lenka Veselá: „Jsou to Boaz Cohen a Gidi Eiko, kteří jsou mezinárodně uznávaní lektoři izraelských tanců a učí jak začátečníky, tak i vedoucí tanečních kroužků, které působí tady v republice.“
Vysvětluje Lenka Veselá, která už třetím rokem pořádá v Brně mezinárodní seminář izraelských lidových tanců. Sjíždí se na něj lidé ze všech koutů České republiky, ale i z Londýna nebo samotné Izraele. Tamní lidové tance jsou typické tím, že se tančí v kruhu.
Lenka Veselá: „Člověk tam může být sám za sebe jako individualita, přitom je zapojený do celku, celé skupiny. Jedná se o individuální vyjádření vlastních pocitů skrze tanec, přitom je to postaveno na jednotě těch lidí.“
Pravidelně do jihomoravské metropole až z Klatov jezdí i Hana Vondráčková a Marie Jindrová. Z víkendového semináře si dělají společné příjemné rodinné setkání matky s dcerou. Na izraelských tancích oceňuje paní Jindrová především duchovní aspekt:
Marie Jindrová: „Mně se na tom vždycky líbilo to, že to má hluboký smysl, že je v tom nějaká radost, vděčnost, něco, co mě přesahuje a co chci prožít.“
Dcera Marie Jindrové: „Je to tím, že texty písní jsou vybírané z žalmů a biblických textů, tím to má ten duchovní rozměr.“
Dodává její dcera. V Izraeli přitom jsou lidové tance podle paní Veselé velmi populární.
Lenka Veselá: „Já osobně jsem se s nimi setkala například na pláži v Tel Avivu, kde se tančí pravidelně, jako součást odpočinku toho dne – lidé se jdou projít a pak si na pláži zatančí. Tančí se u Zdi nářků, kde se sejdou modlící muži a vrcholným bodem těch modliteb je radost, protože věří, že modlitby budou vyslyšeny. A také vojáci v Izraeli tančí, protože Bohu děkují za ochranu. Taky se tančí po práci – endorfiny se vyplavují a tělo relaxuje víc pohybem než pasivním odpočinkem.“
Říká organizátorka víkendové akce.