Týden neklidu - co signalizuje?
Přednášky, koncerty, happeningy, fakulty plné mladých lidí i přes noc, protestní průvody - to přinesl tento týden nejen v Praze, ale i v dalších městech. Během tzv. Týdne neklidu studenti protestovali proti chystané reformě vysokého školství a dávali najevo obavy o akademické svobody. Týden neklidu byl největší protestní akcí studentů od roku 1989.
"Týden neklidu je vážný politický signál, kterému ovšem politici nechtějí rozumět," konstatuje profesor Tomáš Halík. Studentské prostředí je podle jeho názoru obrovským seismografem toho, co přijde. První dějství bylo okolo úmrtí Václava Havla, kdy si mladá generace uvědomila, jaký je rozdíl mezi ideály roku 89 a současnou realitou. Nyní dochází podle Halíka k velké radikalizaci studentské generace.
Tomáš Halík: „A teď dochází k tomu, že se sbližují jednotlivé občanské iniciativy... Já se opravdu domnívám, že se připravuje něco, co bude mít velké politické, morální a společenské důsledky. A konečně by se tím politici měli vážně zabývat.“
Nejlepším možným výsledkem tohoto podnětu ze strany studentů by byla co nejširší celospolečenská diskuse, konstatuje doc. Pavel Hošek z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Pavel Hošek: „Já si myslím, že je to nesmírně důležité, protože vysokoškolští studenti opravdu jsou budoucnost téhle země a tím, jak nastavíme kvalitu a úroveň vysokého školství, určujeme zásadním způsobem naši budoucnost a to, v jakém světě budou naše děti žít.“
Dr. Josef Bartoň z Katolické teologické fakulty UK a delegát Rady vysokých škol připomíná, že je důležité, aby si význam akademických svobod uvědomila i široká veřejnost:
Josef Bartoň: „Ty tzv . akademické svobody - to je důležitý demokratický prvek, který když se nějakým způsobem oslabí nebo zatlačí někam do podobné pozice, jako byl dejme tomu za komunistů nebo před Karlem IV., tak to je nebezpečné pro samou demokracii.“
"V dějinách byli studenti vždycky avantgardním prvkem," podotýká kardinál Miloslav Vlk, s tím, že by tomu tak mělo být i dnes.
Miloslav Vlk: „I dnes těm studentům zůstává něco z tohoto - být avantgardou - nebo být takovou citlivou vrstvou lidí, citlivou na určité svobody a hodnoty... A já se domnívám, že společnost by tomu měla být opravdu příznivě nakloněna, měla by tomu být ráda...“
"Dost dlouho to vypadalo, že je studentům jedno, co se děje ve veřejném prostoru," říká publicista a pedagog Jiří Zajíc.
Jiří Zajíc: „Ve veřejném prostoru se děje spousta věcí, ke kterým se musí každý, komu záleží na kvalitě naší společnosti, nějak vyjadřovat. A v první řadě studenti. Kdo jiný už než studenti by se měli ozvat! Čili to, že se teď tak probudili, sebrali, mají vlastní návrhy a jdou do toho, tak to je skvělé. Z mého hlediska člověka, který se celý život zabýval mladými lidmi, tak já jsem velmi vděčný. Pro mě je to určitý zdroj naděje.“
Zdá se, že neklid je zajímavý jev: pro někoho zdroj naděje, jak řečeno, pro jiného zdroj nových problémů. Každopádně – rozhýbává stojaté vody…