Svatební tance v jinovatce

7. březen 2002

Necelý týden poté, co byl jeřáb Arnošt i s partnerkou poprvé pozorován na svém hnízdišti na Českolipsku, jsme se ho vypravili navštívit. Stejně jako před čtvrt rokem na zimovišti u francouzského Arjuzanx jsme ho zastihli na louce pokryté jinovatkou.

Včera ráno jsme signál pozemního vysílače zachytili přesně z míst, kde jsme Arnošta vídali už loni. Vzápětí jsme jak Arnošta, tak jeho partnerku (která zatím nemá jméno) dalekohledy také uviděli. Zastihli jsme je v okamžiku, kdy předváděli své svatební tance; byla to úchvatná podívaná, která se bohužel ztrácela v ranní mlze a brzo skončila, když jeřáby vyplašilo projíždějící auto. Popošli loukou a začali se pást. Během následující zhruba půl hodiny se teleobjektivy podařilo Lubošovi Peškemu a Štěpánu Kotrbovi pořídit několik fotografií.

"Jeřáb popelavý Arnošt opět na hnízdišti" (6. března 2002)

Luboš zůstal s jeřáby téměř celý den. Už před jedenáctou mu připravili celkem velké překvapení:

"Okolo 9.40 pár odlétl mimo známý areál. Po náročném pěším hledání jsem ho našel o osm kilometrů dál. Není známo, zda je toto chování typické v předhnízdní době, nebo zda menší vazba k hnízdní lokalitě plyne ze změněných podmínek vlivem vypuštění rybníka, v jehož porostech rákosu hnízdil pár loni."

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio

Více z pořadu