Španělský parlament usiluje o rozšíření práv pro lidoopy
Španělsko učinilo krok k rozšíření práv vyšších primátů. Je evidentní, že jako naši geneticky nejbližší příbuzní projevují emoce, dokážou přemýšlet a učit se. Tato inteligentní zvířata prožívají pestrý sociální a citový život. Umí používat jednoduché nástroje. Zatímco doposud se o právech lidoopů diskutovalo jen na poli vědeckém a filozofickém, Španělsko přišlo s návrhem legislativní úpravy, která tato fakta zohledňuje.
Španělští poslanci podpořili 25. června rezoluci, která přiznává lidoopům některá práva jako mají lidé. Hlavním důvodem byl odpor k laboratorním testům, které se na lidoopech provádějí na mnoha místech světa, a k jejich zneužívání pro komerční účely.
Na začátku boje za práva vyšších primátů stála iniciativa Great Ape Project, tj. Projekt lidooop. Ten vznikl před 15 lety jako mezinárodní organizace primatologů, psychologů, etiků a dalších odborníků, kteří usilují o přiznání základních práv pro vyšší primáty - šimpanze, bonoby, gorily a orangutany. Základními právy je myšleno právo na život, ochrana individuální svobody a zákaz týrání zvířat. Organizace vydala stejnojmenný sborník, kde publikovali své úvahy filozofové Peter Singer, Paola Cavalieri či Richard Dawkins spolu s dalšími celkem 34 odborníky včetně primatoložky Jane Goodall. Všichni bez výjimky projekt podpořili.
Prosazení rezoluce ve španělském parlamentu považuje ředitel španělské pobočky Projektu Pedro Pozas za významný mezník v dosavadní činnosti organizace. Návrh se setkal s podporou téměř všech parlamentních stran. Cesta k odsouhlasení zákona na podporu lidoopů by ve Španělsku již neměla být tak komplikovaná. Předpokládá se, že zákon by měl vejít v platnost do jednoho roku.
Může být pro mnohé překvapující, že takovou iniciativu podpořili jako první právě Španělé. Španělsko už ale dávno není konzervativním státem svázaným přísnými náboženskými pravidly, kde spíše než ochrana zvířat jsou podporovány býčí zápasy. Země prošla od počátku 80. let velkými společenskými změnami. Za vlády socialistů v čele s Josem Luisem Rodriguezem Zapaterem byly konečně legalizovány rozvody, také sňatky homosexuálů, byl omezen vliv katolické církve ve vzdělávání a vzniklo ministerstvo pro rovné příležitosti. Ve vládě se objevila řada žen, do té doby nevídaná věc. Španělsko je dnes moderní liberální zemí, často podporující průkopnické myšlenky.
Bude-li právní úprava prosazena, bude zakázáno držet lidoopy v cirkusech, nebude povoleno je filmovat pro komerční účely a samozřejmou součástí zákona bude zákaz laboratorních testů. Jeho konečná podoba ale zatím není známa. Otázkou zůstává osud lidoopů držených v zajetí. Ve Španělsku se to týká 315 jedinců. Jejich návrat do volné přírody není možný; díky plánovaným legislativním změnám bude třeba výrazně zlepšit a účinně kontrolovat jejich životní podmínky.
Dnes přinášíme ve Videogalerii další Odhalení plus. Díl nese název Relaxujte s gorilami II.