Sociální firma Hračkotéka
Uplatnit se na trhu práce nemusí být lehké. Tím spíše pro lidi, kteří mají trvalý zdravotní handicap. Před třemi měsíci vznikl v centru Prahy obchod Hračkotéka. Probíhá tam trénink lidí s fyzickým i kombinovaným postižením, ze kterých se stávají profesionální prodejci. Následující příspěvek je o tom, jak tento výcvik probíhá.
Původně vznikl elektronický obchod s hračkami, ale po dvou letech z něj provozovatelky vytvořily sociální firmu. Výtěžek z prodeje investují do tréninku handicapovaných lidí. Čím se inspirovaly, vysvětluje Jana Řehořková.
„Nápad vznikl v mojí hlavě a v hlavě kolegyně Barbory Vignerové. Vzorem nám bylo, že jsme viděli, jak vznikají kavárny, které jsou sociálními firmami, to znamená, že tam pracují lidi se zdravotním znevýhodněním, ale přitom jsou konkurenceschopné. Udrží se samy, nepotřebují v dalším běhu žádné dotace. To se nám hrozně líbilo, ale těch kaváren už bylo na Prahu moc, a tak jsme si řekli, že zkusíme něco jiného. Uvidíme, jestli to bude úspěšné, máme na dva roky grantovou dotaci, potom musíme být soběstační.“
Náročnost tréninku závisí na potřebách lidí, kteří ho podstupují. Jak probíhá, popisuje Petra Hynková, která jím procházela tři měsíce, každý den čtyři hodiny.
„Ten trénink je zaměřený na to, že se chceme naučit fungovat na trhu práce. Hlavně jde o samotný prodej, o komunikaci mezi námi a zákazníkem, aby to pro nás a pro něj nebylo rušivé. Aby zákazník normálně přijal, že se tu může objevit někdo hendikepovaný. Ale je to i o zákulisních věcech, o schopnosti pracovat se zásobami ve skladu nebo s e-shopem.“
Toto vše už Petra Hynková zvládá, v Hračkotéce pracuje na půl úvazku. Jak se ale do výcviku vlastně dostala?
„Já jsem se o tom dozvěděla od Jany Řehořkové ve fázi, kdy jsem hledala práci. Oslovila mě s tím, že pokud by se mi práci nepodařilo najít, vznikne kamenný obchod se speciálními ekologickými a edukativními hračkami a že bych se do toho mohla zapojit. To mě velmi zaujalo, protože mám hrozně ráda děti i hračky a ráda to propojuji.“
Zájemce o trénink vybírá Sociální firma Hračkotéka i ve spolupráci s občanským sdružením Asistence. Tréninkem už prošli dva současní zaměstnanci a další tři do něho nyní vstupují. Promění se i forma výcviku.
„Chceme trénink rozšířit o další pracovní náplně. Budeme mít nové webové stránky a také máme nový pokladní systém… Je to tak, že někdo z nás pracuje vzadu, ale prodavač je v obchodě úplně sám a zvládne opravdu obsloužit zákazníka na vozíku od začátku až do konce.“
Dodává Jana Řehořková a přidává pozvání pro rodiče i děti, kteří by se o kvalitě dřevěných a papírových hraček chtěli přesvědčit. Využít můžou i elektronický obchod, který je dostupný na www.hrackoteka.cz.
Sociální firma Hračkotéka