Pogromy na indické křesťany pokračují
Evropský parlament doporučil vysokou většinou hlasů jednání o obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Indií. Během rozpravy zazněly ale kritické hlasy na adresu Dilí. Týkaly se hlavně porušování lidských práv v podobě pogromů na křesťany. Přestože křesťanů je v Indii méně než dvě a půl procenta, stali se terčem tamních nacionalistů.
Když se před lety indický novinář Višal obrátil na křesťanskou víru, jeho známý ho ve společnosti představoval slovy: tenhle člověk byl Ind, ale stal se křesťanem. Mohl to být úsměvný příběh, kdyby neukazoval na mimořádně vážnou věc, kterou je růst indického nacionalismu. Jde o politické hnutí se silnými náboženskými kořeny, jež tvrdí, že Indie je domovinou všech Indů, a také svatou zemí hinduismu. Jeho filosofie je odvozena od traktátu jménem "Hindutva" z roku 1923 - podle něho jsou jiná náboženství zbraní k podrobení Indie cizími státy.
Politicky reprezentuje hinduistický nacionalismus strana BJP. A je přinejmenším zvláštní, že pogromy na křesťany se šíří jako lavina hlavně v těch svazových státech, kde je u moci. Mluví se o nich od vraždy hinduistického extrémisty Laxmananandy Sarasvátího v Uríse. Došlo k ní 23. srpna a přihlásili se k ní místní komunisté. Nicméně hněv hinduistických předáků se obrátil proti nevinným křesťanům. Od té doby se pogromy šíří do dalších svazových států. Policie tvrdí, že se je snaží zastavit, ale na mnoha místech se chová spíš opačně.
Vzniká otázka, proč se vlastně křesťané stali obětním beránkem? Podobně jako kdysi v římské říší je jich přece hrstka, nemají reálnou moc a mluví o lásce a porozumění, nikoliv o konfliktu. Informovaní lidé přitom vědí, že pogromy nezačaly před měsícem - probíhají několik let, teď se jenom dostaly na veřejnost. Například minulý rok (jenom v Uríse, kde letošní pogromy začaly) bylo vypáleno 95 kostelů a 730 křesťanských domů. Proč tedy v zemi Gándhího roste nenávist vůči následovníkům Krista?
Odpovědí je několik. Jedna upozorňuje, že útoků je jako hub po dešti od chvíle, kdy vdova po zavražděném premiérovi Sonia Gándhíová vyhrála v čele Indického národního kongresu volby. Je totiž křesťanka, pocházející z Itálie. Jiná odpověď si všímá křesťanského učení o rovnosti všech lidí, což narušuje indický kastovní systém (nejvíc nových křesťanů je přitom z nejnižší kasty nedotknutelných). Za pozornost stojí i poukaz na to, že nacionalisté dlouhodobě cvičí polovojenské jednotky, jež pak útoky organizují. Jisté je, že nynější pogromy jsou špičkou ledovce, který může být mimořádně nebezpečný. Nejenom pro křesťany, ale pro celou Indii.
Pogromy na indické křesťany pokračují