Plakáty připomínají osudy dětí za holocaustu
Česká veřejnost má možnost shlédnout v těchto týdnech hned na několika místech zajímavou mezinárodní výstavu plakátů, která se zabývá reflexí holocaustu. Konkrétně se věnuje dětem během této tragické éry.
Téma „Děti v době holocaustu“ vybrala pro letošní rok Organizace spojených národů jako téma pro vzdělávací aktivity v dané oblasti. Celkem 16 u nás nyní vystavovaných nejlepších plakátů vzešlo z mezinárodní soutěže při příležitosti letošního Mezinárodního dne obětí holocaustu, který každoročně připadá na 27. leden.
Soutěže se zúčastnili studenti vysokých škol umění a designu z Izraele, Francie a České republiky. V jednotlivých zúčastněných zemích soutěž organizovalo Muzeum a památník Jad Vašem v Jeruzalémě, Muzeum a památník šoa v Paříži a za Českou republiku Evropský institut odkazu šoa v Praze.
V Česku bylo v rámci soutěže osloveno několik škol a odezva byla až nečekaně vstřícná. Pedagogové i studenti se zúčastnili přednášek Židovského muzea v Praze o umění v mezních situacích a následně vytvořili desítky kvalitních a zajímavých plakátů. Z nich pak mezinárodní porota složená z expertů na vzdělávání v oblasti holocaustu, grafických designérů, umělců a v neposlední řadě i přeživších šoa vybrala minulý rok nejlepší díla.
Autoři vítězných prací dostali finanční odměnu a navíc se mohli zúčastnit týdenního vzdělávacího semináře na téma „Holocaust a umění“ v památníku Jad Vašem v Jeruzalémě.
Je jistě potěšující, že do vítězného výběru se dostalo 7 plakátů vytvořených studenty z České republiky.
„Žid není můj kamarád“ – tato hrůzná věta vepsaná úhledným krasopisným písmem do řádků dětské písanky a opakující se na celé její stránce se stala motivem vítězné práce. Vytvořila ji Veronika Nováková z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Slzy, které stránku písanky smáčely, jsou mnohoznačné – patří zavrženým židovským dětem stejně jako dítěti, které muselo zlé řádky psát, aniž by rozumělo jejich důvodu.
Vítězný celek plakátů představuje to nejlepší, co by měl současný design nabízet – hloubku, originalitu, působivost, estetické a kvalitní zpracování. Zároveň, a to je neméně důležité, soutěžní plakáty poukazují na význam spolupráce mezi neziskovými organizacemi a veřejnými vzdělávacími institucemi sledujících společný cíl: smysluplně připomenout tragédii holocaustu, historicky ji reflektovat.
Výstava „Děti v době holocaustu“ doprovází letošní vzpomínkové akce v prestižních lokalitách na celém světě – mimo jiné v sídle OSN v New Yorku nebo v prostorách Evropské komise v Bruselu. V České republice je možno výstavu shlédnout v Praze v Domě mezinárodních služeb Ministerstva školství na Náměstí Republiky, dále v Malé pevnosti v Památníku Terezín, v Muzeu romské kultury v Brně a rovněž v prostorách Židovské obce v Olomouci.
Autorka pracuje v Evropském institutu odkazu šoa.