Památník Jad Vašem a "Spravedlivý mezi národy"

22. leden 2008

Dne 27. ledna 1945 byl sovětskými vojáky osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim - symbol genocidy Židů za druhé světové války. Četné země světa včetně České republiky si proto 27. leden připomínají jako památný den, zasvěcený obětem holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Letos tento den připadne na příští neděli. Při této příležitosti stojí za to připomenout, že i v dobách pro Židy nejhorší se našli lidé, kteří jim nehledě na nebezpečí dokázali pomoci.

Podle staré židovské legendy závisí osud světa na třiceti šesti spravedlivých, kteří zůstávají v každé generaci skrytí a neznámí.

Od roku 1963 uděluje Památník obětí a hrdinů holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě titul "Spravedlivý mezi národy" lidem, kteří v době nacismu riskovali svůj život i životy svých blízkých a pomáhali Židům. Každý z oceněných získává pamětní medaili a list Jad Vašem, je zapsán do seznamu této instituce a jeho jméno je vtesáno do Zdi cti v Zahradě spravedlivých v Jad Vašem.

Podmínkou pro udělení titulu je, aby šlo o osoby nežidovského původu, které za války zachránily život svým židovským spoluobčanům, a tím se sami ocitly v ohrožení života. Svědectví o záchraně života zpravidla podávají přímo ti, kdo byli zachráněni, ale často tak učinili i potomci zachránců či zachráněných.

V Památníku obětí a hrdinů holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě pracuje komise, která posuzuje veškeré informace a rozhoduje o tom, zda návrhy splňují podmínky k udělení titulu. Svědectví nejméně 2 - 3 osob musí být uvedeno se všemi podrobnostmi včetně jmen, dat, míst a svědků. Do Jeruzaléma se přitom veškeré podklady dostávají z izraelských velvyslanectví v různých částech světa, kam bývají žádosti adresovány.

Pokud komise rozhodne udělit titul "Spravedlivý mezi národy", je dotyčné osobě nebo jejím příbuzným zasláno vyrozumění. Titul bývá novým Spravedlivým zpravidla udělen na půdě izraelské ambasády a vždy je to důvodem k malé slavnosti. Řada takových aktů se odehrála i v Praze. Podle posledních údajů Památníku Jad Vašem byl titul "Spravedlivý mezi národy" doposud udělen téměř 22 tisícům lidí nežidovského původu, kteří za druhé světové války zachránili Židy před nacistickým pronásledováním. Mezi Spravedlivými najdeme i téměř 120 občanů České republiky. Většina z nich ocenění získala po obnovení diplomatických styků mezi Československem a Státem Izrael v roce 1990.

K posledním takovým Spravedlivým patří paní Jana Sudová z Bohumína, které byl čestný titul udělen in memoriam v květnu 2006. Paní Sudová za války ve svém domě skrývala a před pátráním německých úřadů ochránila Jakoba Silbersteina a další tři Židy uprchlé v lednu 1945 z transportu mířícího z Osvětimi přes území Protektorátu. Pamětní medaili a list převzala přímo v Jeruzalémě od ředitele památníku Jad Vašem dcera paní Sudové Anna Gerlová.

Ze statistiky vyplývá, že nejvíce titulů obdrželi občané Polska, Holandska, Francie a Ukrajiny. Mezi držiteli titulu je i více než 60 muslimů, převážně z oblasti Bosny a Albánie. V současnosti komise přezkoumává návrh předsedy marocké židovské obce, který žádá o udělení titulu "Spravedlivý mezi národy" někdejšímu marockému králi Muhammadovi V. Ten podle tvrzení představitelů marocké židovské komunity uchránil Židy ve své zemi před perzekucemi tím, že neuvedl v platnost protižidovské rasové zákony. Současně odmítl vydat Židy do Francie, kde tehdy byla u moci pronacistická vláda ve Vichy. Pokud by se Památník Jad Vašem rozhodl udělit titul dědečkovi současného marockého monarchy, byl by král Muhammad V. vůbec prvním Arabem, který by ocenění "Spravedlivý mezi národy" obdržel.

Dita Šnajdrová pracuje na izraelském velvyslanectví v Praze.

autor: Dita Šnajdrová