Odhalení pamětní desky profesora V. J. Krajiny

14. říjen 2002

Pamětní deska profesora Vladimíra Josefa Krajiny byla odhalena 7. října za účasti oficiálních hostů z domova i ze zahraničí v areálu Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze 2. Díky iniciativě České botanické společnosti a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (jmenovitě prof. J. Jeníka a Mgr. V. Větvičky) se tak podařilo, téměř deset letz po jeho smrti, uctít památku uznávaného botanika, politika a národního hrdiny.

V. J. Krajina (1905 - 1993) byl jedním z nejvýznamnějších představitelů domácího protifašistického odboje, protikomunistického odporu a zároveň světově uznávaným vědcem, který působil během období totality v kanadském exilu. Vystudoval na Karlově univerzitě v letech 1923 - 1927 a poté působil v Botanickém ústavu Přírodovědecké fakulty UK. Jeho práce o společenstvech rostlin ve Vysokých Tatrách zůstala po dlouhá desetiletí modelem pro badatele v Československu i jinde v Evropě. Po násilném zavření vysokých škol v roce 1939 opustil vědeckou práci a dal své intelektuální a organizační schopnosti do služeb protifašistického odboje. Po válce se mu dostalo uznání od britské vlády a byl vyznamenán Československým válečným křížem.

Profesor V.J.Krajina

Po válce byl zvolen poslancem Národního shromáždění a po únorovém puči v roce 1948 odešel nejprve do Velké Británie, později do Kanady, kde se ve Vancouveru usadil. Nadále aktivně pracoval v exilových organizacích, zejména ve výkonném výboru Rady svobodného Československa a ve výboru Čs. společnosti umění a věd ve Washingtonu. Za své zásluhy získal V. J. Krajina v zahraničí velké množství akademických, vědeckých a společenských ocenění. V roce 1990 navštívil profesor krátce Prahu a převzal od prezidenta V. Havla nejvyšší československé civilní vyznamenání - Československý řád Bílého lva I. třídy. O tři roky později v Kanadě zemřel a do Prahy se vrátila už jen urna s jeho popelem, která byla pietně uložena na vyšehradském hřbitově.

autor: Kateřina Kunovská