Boj o rozhlas
Josef Plachý (* 11. 3. 1899, † 5. 5. 1945)
Truhlář
Tvář a příběh Josefa Plachého známe až od května 2019, z vyprávění jeho vnuka Milana Jeřábka. Truhlář z pražské ulice Pod Děvínem vyrazil na pomoc rozhlasu s jedinou zbraní, kterou doma měl – bajonetem z první světové války. Padl na ulici U Slepé brány, dnešního náměstí I. P. Pavlova, kde ho do prsou zasáhla německá kulka.
Zcela jistě nebyl sám. Neměl u sebe žádné doklady, ale přesto ho někdo ze spolubojovníků identifikoval jako „Plachého z Tábora“, odkud skutečně pocházel. Právě tato matoucí informace způsobila, že po něm jeho žena a dcery marně pátraly celý týden po osvobození. Jeho tělo našly až 16. května v jednom z pražských kostelů, kam padlé ukládali kvůli chladu.
Podle své rodiny se už během války Josef Plachý právě na jihu Čech zapojil do protiněmeckého odboje, ale doma o tom nemluvil, takže podrobnosti neznáme. Snad se ještě najde některý z pamětníků, abychom i tuto část příběhu někdy dopsali.
Posmrtně mu prezident Beneš udělil Československý válečný kříž 1939. Pohřben je na Vinohradském hřbitově.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://temata.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://temata.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.