Čím jsme to žili

Čím jsme to žili…4

23. leden 2014

….před 25 lety? Další návrat do počátku roku 1989 nás zavede do samého závěru měsíce ledna. Události předchozího týdne, kterému se začalo říkat „Palachův“, stále mohutně rezonovaly ve všech sférách společnosti. V těch „vyšších“, tedy vládních, samozřejmě jinak, nežli v těch…řekněme „lidových“.

Zpráva z Rozhlasových novin ze dne 25. ledna 89, nás seznamuje s oficiálním stanoviskem vlády České republiky k událostem předchozího týdne. Není samozřejmě žádným překvapením, že se vláda plně postavila za zákrok Veřejné bezpečnosti a lidových milicí.

Veřejná bezpečnost

Na okamžik se však vraťme ještě o několik dnů zpět. Na závěr „Palachova týdne“, na sobotu 21. ledna, svolala Charta 77, České děti, Mírový klub Johna Lennona, Nezávislé mírové sdružení a Společenství přátel USA celonárodní pouť k Palachovu hrobu do Všetat, malé vesnice na Mělnicku, kde Jan Palach vyrůstal.
Ve Všetatech nastaly velké policejní manévry, do kterých bylo zapojeno asi 300 policistů a přibližně 30 příslušníků Lidových milicí. Nad obcí létal vrtulník. Policisté perlustrovali téměř 500 poutníků, kteří se chtěli pietního aktu zúčastnit. Asi polovina z nich se nedala odradit a chtěla pokračovat cestou k hřbitovu. Většina z nich byla však zatčena a převezena k výslechu. Poté veřejná bezpečnost poutníky rozvezla do vzdálených míst Středočeského kraje, kde je vysadila z vozů a ponechala je svému osudu (šlo o velmi odlehlá místa, odkud v sobotu večer nebylo žádné spojení veřejnou dopravou). Ke hřbitovu se – poměrně dobrodružně – dostali pouze dva z účastníků. Jedním byl mluvčí Charty 77 Stanislav Devátý.

Veřejná bezpečnost v akci-zadržení
VB - perlustrace1

Rudé právo událost vylíčilo takto: "K akci podněcovaly několik dní předem americké rozhlasové stanice. Proto rada místního národního výboru v souladu s míněním občanů požádala orgány SNB o přijetí preventivních opatření k zajištění veřejného pořádku v obci. Během soboty do Všetat přijelo z různých míst všehovšudy 200 lidí. Záměr podněcovatelů se nezdařil, k narušení pořádku v obci nedošlo."Na přiložené výseči mapy jsou v centru Všetaty, na jihozápad od nich pak obec Tišice, odkud se pěšky podařilo Stanislavu Devátému obejít policejní kordony a dostat se až za zeď hřbitova, odkud hodil na Palachův hrob kytici.
(Snímky zachycující činnost příslušníků VB v praxi pocházejí z archivu ČRo – jsou pouze ilustrativní, k zákroku ve Všetatech se přirozeně přímo nevážou.)

Logo

25. ledna se o událostech Palachova týdne hovořilo i na jiném místě republiky. V Prostějově se totiž konal jihomoravský krajský aktiv „K aktuálním otázkách ideologické práce strany“. Pohovořil na něm také Jan Fojtík. Pro ty, kterým toto jméno dnes už nic neříká, připomenu: Jan Fojtík byl člen předsednictva a člen Ústřední výboru KSČ, tedy – dvěma slovy: velké zvíře. A znovu se jistě nepodivíte (nedivil se tomu nikdo ani v lednu 89, ze kdy tato zpráva pochází), že Jan Fojtík demonstrace odsoudil. Co však stojí za pozornost: Fojtík ve svém projevu otevřeně přiznává, že strana byla silou demonstrací zaskočena. Tak otevřené přiznání zaznělo z úst některého z čelních představitelů KSČ poprvé.

Jan Fojtík

Další osobností, která nepochybně pozitivně ovlivnila průběh společenského vývoje roku 1989, byl František kardinál Tomášek, arcibiskup pražský a primas český. Tento nejvyšší představitel katolické církve, osobnost se skutečnou a široce uznávanou autoritou, vstoupil aktivně do vývoje společenských událostí koncem ledna roku 1989. Tehdy adresoval předsedovi federální vlády Ladislavu Adamcov dopis. Mezi oběma představiteli proběhla následně čilá korespondence, o jejímž obsahu leccos napovídá komentář z Rozhlasových novin ze dne 27. ledna. Není třeba jistě zdůrazňovat, že komentář představuje pohled výhradně jedné strany.

František kardinál Tomášek

Abychom při pohledu zpět nezůstávali pouze ve sféře politiky, připomeňme si – hlasem Karla Maliny – jak v roce 1989 dopadlo finále jednoho z nejslavnějších tenisových turnajů Australian Open.

Logo

Další zpráva, která zazněla v Rozhlasových novinách ve 4. lednovém týdnu, byla ze zahraničí a týkala se příprav oslav 100. výročí narození Adolfa Hitlera. Vztahovala se k činnosti neofašistů v tehdejší Německé spolkové republice a jejím jádrem je sdělení, že cílem této organizace je získat především mládež. Této tendenci odpovídá i přiložené ilustrační foto, na němž je – při získávání mládeže – zachycen sám Adolf Hitler.

Archivní snímek-Hitler získává mládež

Na závěr onoho téměř až surrealistického obrazu, který se nám skládá pod dojmem dění, jež se odehrávalo v závěru měsíce ledna roku 1989, jsem si ponechal stručnou zprávu Rozhlasových novin, která sdělovala, že mistr surrealistického malířství dne 23. ledna 89 zemřel.

Logo
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.