Čím jsme to žili

Čím jsme to žili… (10. část – díl 2.)

6. březen 2014

….před 25 lety? V témže týdnu, kdy naše země žila oslavami Dne žen a kdy byl odsouzen Martin Jirous, odehrávala se ve vzdáleném Tibetu krvavá dramata. Nebylo to poprvé (a ti, kteří sledují vývoj na Dálném východě potvrdí, že to nebylo ani naposledy), kdy obyvatelé tibetského hlavního města Lhasy, zejména pak příslušníci mnišských řádů, demonstrovali za nezávislost Tibetu. Výsledkem byl zásah čínské policie, dvanáct mrtvých a vyhlášení stanného práva. O tom všem informují zprávy Rozhlasových novin ze dnů 6.-9. března 1989.

Lhasa-náměstí před chrámem Jokhang

Vzpomíná si ještě dnes někdo, že koncem 80. let bylo v průběhu celého roku státem zavedeno a nařízeno několik pracovních sobot? Na sobotu 11. března roku 1989 připadla vůbec poslední z nich. Naše nejvyšší orgány tehdy rozhodly, že do roku 2000 už další pracovní sobota nebude. Rozhodly tak, aniž v tu chvíli tušily, že za pár měsíců o tom, co bude do roku 2000, ba ani o čemkoli v kratším termínu, už rozhodovat nebudou vůbec. Je však pravda, že pracovní soboty se už nevrátily.

Závěrečná informace pro 10. týden roku 1989, která pochází z Rozhlasových novin ze soboty 11. března, se týká stavu našeho zdravotnictví. V rozhovoru, který vedla redaktorka Světlana Popovičová s náměstkem ministra zdravotnictví a sociálních věcí (není to pan doktor na fotografii, ten snímek připomíná redaktorku Popovičovou, která se věnovala výhradně zdravotnické problematice), se mimo jiné dozvíme, že peněz má jít nadále do zdravotnictví víc a víc, ale na zlepšení platů zdravotnických pracovníků (náměstek přiznává, že jsou podceněny) bohužel opět nezbyde. Stále jsme ještě v roce 1989.

redaktorka Světlana Popovičová při rozhovoru s dr. Pacovským
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.