Čím jsme to žili

Kdo půjde na Hrad? Čím jsme to žili – 50

11. prosinec 2014

V padesátém týdnu roku 1989 se naplno rozhořela diskuse, kdo nastoupí na prezidentský stolec po odstoupivším Gustávu Husákovi. Někteří navržení odmítali, jiní přijímali, někteří navrženi nebyli a rádi by bývali byli, jiní – a těch byla většina – do toho jen zpovzdálí mluvili, případně jiným domlouvali, aby kandidaturu přijali, či naopak odmítli. A do toho se stříhaly dráty.

Případný snímek
Výše publikovaný snímek z archivu Českého rozhlasu je pozoruhodný tím, že se vztahuje hned ke dvěma osobnostem, o nichž je v níže citovaných zprávách Rozhlasových novin řeč. Na fotce vlevo sedící je Vasil Bilak, na něhož byly podány dvě žaloby za přímou účast na pozvání vojsk zemí Varšavské smlouvy v srpnu 1968; vedle něj sedící Čestmír Císař se naopak (v prosinci 89) stal jedním z uvažovaných kandidátů na prezidenta republiky.

Havel na Hrad

Vítěz se rýsoval…
…už v prvních dnech. Byl jím nepochybně Václav Havel. Na veřejných shromážděních, jakým bylo například to Václavském náměstí dne 14.12., se hlavním heslem stalo zvolání: Havel na Hrad.

Václav Havel

A přijeli i slavní krajané…
…a rovněž se přimlouvali, aby na Hrad nastoupil Václav Havel (mezi mnoha jinými se za to bral režisér Miloš Forman); jiní slavní pak hovořili s uznáním o našem průmyslu, Tomáš Baťa pochválil naše ševce.

Milos_Forman-creative commons.jpg
Tomáš Baťa a Václav Klaus

A do toho všeho…
…se stříhaly dráty. Dráty na hranicích. Konkrétně je stříhal tehdejší ministr zahraničí Jiří Dienstbier spolu s ministrem zahraničí Rakouské republiky Aloisem Mockem. Hranice se tak definitivně otevřely. Děly se v tom 50. týdnu věci, které byly ještě před třemi nedělemi nepředstavitelné.

Stříhání hraničních drátů
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.