Aféra s křečkem (MP3)
Dobročinnost (MP3)
Hodina pravopisu (MP3)
Má drahá přítelkyně Julča (MP3)
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (MP3)
Povídka o obrazu císaře Františka Josefa I. (MP3)
Příklad ze života (MP3)
Psychiatrická záhada (MP3)
Státní stipendium pro spisovatele (MP3)
Štědrý večer v sirotčinci (MP3)
Reelní podnik (MP3)
Tasemnice paní kněžny (MP3)
V hodině náboženství (MP3)
Narodil se 30. dubna 1883 v rodině středoškolského profesora. Ale k vzornému učitelskému dítěti měl daleko. Po předčasné otcově smrti začal na gymnáziu propadat, studia musel zanechat a stal se učněm v drogerii – i odtamtud byl vyhozen, vzdělání nakonec dokončil na obchodní akademii.
Až v roce 2017 se Osudy dobrého vojáka Švejka dočkaly kompletního rozhlasového zpracování, včetně nedokončeného čtvrtého dílu. Završila se tak důkladná a několik let trvající práce. Za jednou z nejúspěšnějších rozhlasových četeb stojí režisérka Markéta Jahodová, kongeniální Oldřich Kaiser, harmonikář Josef Čečil, zvukový mistr Roman Špála, hudební režisér Igor Tausinger a dramaturg Miloš Doležal.
Po maturitě pracoval v bance Slávia, ale brzy dal přednost tuláctví, bohémskému životu a dráze svobodného spisovatele. Stálé místo přijal až v redakci anarchistického listu Omladina. Na stránkách podobných periodik Hašek publikoval články s ostrými invektivami vůči režimu a vládnoucí dynastii.
Za anarchistické akce si v roce 1907 odseděl měsíc za mřížemi. Po této zkušenosti svůj odpor vůči politickému režimu začal vyjadřovat spíše literární satirou a humorem. Oženil se s dívkou, která naivně věřila, že změní jeho povahu. Hašek ovšem dál žil jako bohém a mystifikátor – vrcholným kouskem bylo založení recesistické Strany mírného pokroku v mezích zákona.
Během 1. světové války narukoval Hašek na haličskou frontu, kde přešel k československým legiím, ale posléze na stranu Rudé armády, v níž působil jako žurnalista a politický funkcionář. Z Ruska se vrátil až v roce 1920 spolu se svojí druhou manželkou.
Jeho spolupráce s bolševiky v Praze však vzbuzovala nedůvěru a pomluvy. Znechucený Hašek odjel do domku v Lipnici, aby tam dokončil své románové dílo. Nemoc a smrt však byly rychlejší. Zemřel 3. ledna 1923.
Nejsilnějšími stránkami Haškovy tvorby byly od počátku humor a ironie. Hašek svůj humoristický talent uplatnil především v próze, v počátku zejména v cestopisných črtách a humoreskách. Rozvinul zde výtečnou schopnost zachycení věcného detailu a bizarního příběhu. A právě už v povídkách z cest (např. Rybář Gulaj, 1902) začíná Hašek cizelovat typ postavy lidového chytráka, který se stane určující pro jeho stěžejní románové dílo.
Postupně se Hašek zaměřuje spíše na všední městskou realitu a její sociální problémy. Typickým znakem jeho společenské satiry je vyhrocení sociálních kontrastů až ke grotesknímu a sarkastickému výsměchu (např. Loupežný vrah před soudem, 1907). Hašek byl v neposlední řadě mistrem mystifikace, čehož jsou dokladem Politické a sociální dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona (psány 1911–1912).
Dílo, které Haška proslavilo po celém světě, jsou však Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (sešitově od roku 1921). V centru románu stoji postava zdánlivě prostoduchého vojáka Švejka, který se z kterékoli nesnáze dostane díky své neobyčejné výmluvnosti.
Jaroslav Hašek v iRadiu
Kliknutím zobrazíte pořady, které jsme odvysílali o Jaroslavu Haškovi
Hašek prostřednictvím Švejka satiricky zesměšnil dobový militarismus a současně vyzdvihl humor jako způsob přežití v krizových momentech. Důrazem na nonsens, komiku a nahodilost se dostal do blízkosti dadaistických snah o nové umění.
Všechny články
-
Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
Své nejznámější dílo psal Hašek v letech 1921–1923, zemřel ale dřív, než ho stihl dokončit. Čtyřdílný humoristický román byl přeložen do více než padesáti jazyků.
-
Jaroslav Hašek: Státní stipendium pro spisovatele
Povídka spisovatele, novináře, humoristy a mystifikátora, uveřejněná poprvé v roce 1916 v časopise Čechoslovan.
-
Jaroslav Hašek: Několik raportů státního detektiva Jandáka
Povídka spisovatele, novináře, humoristy a mystifikátora, uveřejněná poprvé v roce 1916 v časopise Čechoslovan.
-
Jaroslav Hašek: Povídka o obrazu císaře Františka Josefa I.
Povídka spisovatele, novináře, humoristy a mystifikátora, uveřejněná poprvé v roce 1916 v časopise Čechoslovan.
-
Jaroslav Hašek: Hodina pravopisu
„Takový nadaný chlapec, je mu třináct let, a je doposud ve čtvrté obecné. Musíte mít s ním trpělivost a vysvětlit mu, co je to ženský, co střední a co mužský rod,“ (…)
-
Jaroslav Hašek: Aféra s křečkem
Drobné povídkové prózy, črty a humoresky patří mezi stěžejní tvorbu Jaroslava Haška.
-
Jaroslav Hašek: Příklad ze života
Další z více než tisícovky povídek, které Jaroslav Hašek vydával v Národních listech, Zlaté Praze a dalších novinách a časopisech.
-
Jaroslav Hašek: Tasemnice paní kněžny
Drobné povídkové prózy, črty a humoresky patří mezi stěžejní tvorbu Jaroslava Haška.
-
Jaroslav Hašek: Dobročinnost
Drobné povídkové prózy, črty a humoresky patří mezi stěžejní tvorbu Jaroslava Haška.
-
Jaroslav Hašek: V hodině náboženství
Povídka Jaroslava Haška nás zavede do hodin náboženství, kde neposlušné žáky trestá rákoskou katecheta Horáček.