Reelní podnik (Jaroslav Hašek)

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Čapek: To ne! Takovému to přece jen nesluší! (z cyklu Diktátorské boty)
0:00
/
0:00

Reelní podnik je zastaralý výraz pro solidní firmu, poctivou společnost. Záměry dvou kumpánů z této povídky ovšem naznačují, že jejich podnikatelský nápad za lidové vstupné dvaceti haléřů počítá hlavně s důvěřivostí zákazníků.

Další povídky Jaroslava Haška ve Čtenářském deníku: Aféra s křečkem, Dobročinnost, Hodina pravopisu, Má drahá přítelkyně Julča, Příklad ze života, Psychiatrická záhada, Štědrý večer v sirotčinci a Tasemnice paní kněžny.

Ukázka:
(...) „Je-li člověk trpělivý a podnikavý, musí zvítězit nad lidskou hloupostí. Je třeba jen umět všechno chytře vzít v ruce. Nezáleží na tom, jestli člověk namaluje kachnu, ale na tom záleží, přesvědčit lidi, kteří se jdou na to podívat, že to není kachna, ale jaguár. Nezdařil-li se jeden podnik, musí se zdařit druhý, třetí.“
„Lidi jsou volové,“ pokračoval ve své filosofii, „čím větší pitomost nebo hloupost, tím více lidí sáhne do kapsy, aby se také mohli na to podívat. Je třeba nových překvapení pro lidi.“ (...)

Jaroslav Hašek: Reelní podnik
Čte František Filipovský. Natočeno v roce 1953, ke stažení ve formátu MP3.