Náboženství v zemích EU: Irsko

20. červen 2009

Když byla v roce 2004 rozšířena Evropská unie, bylo Irsko jednou ze tří zemí, které neuzavřely svůj pracovní trh pracovníkům z nových členských zemí. Díky tomu zažily zdejší církve masivní přísun věřících, především z Polska, ale i dalších zemí. Pro irské církve to byla vzpruha, kterou potřebovaly. Jaké vlastně panují v této ostrovní zemi poměry v náboženské oblasti? Na tuto otázku odpovíme v další části seriálu, ve kterém mapujeme náboženství v jednotlivých členských zemích Evropské unie:

Irsko patří k tradičním katolickým zemím Evropy, ke katolicismu se v něm hlásí více než 90 % obyvatel. Jsou zde i protestanti, především z Irské církve, která je místní odnoží církve anglikánské. Dalšími protestanty jsou metodisté a presbyteriáni. Nad tím, jaký má církev v Irsku kredit, se zamýšlí Martina O´Bryan:

"O dnešním Irsku se často mluví jako o postkřesťanském Irsku druhé generace. Jde o boj o přežití a o kombinaci prosperity a sekularismu. V Irsku se k tomu přidal dlouhotrvající skandál zneužívání dětí církevními hodnostáři. Irská církev se k tomu postavila velmi zodpovědně a už nejsou další případy."

Nejvýznamnějším svátkem v Irsku je svátek svatého Patrika, který se však 17. března slaví už i v zemích, s nimiž neměl tento světec z přelomu 4. a 5. století nic společného. Patrik přinesl Irsku křesťanství, údajně pokřtil 120 000 lidí, založil 300 chrámů a mimo jiné odsuzoval otroctví v době, kdy pro všechny ostatní bylo normální součástí uspořádání společnosti. V Irsku se jeho svátek slaví hudbou, tancem a popíjením. Dalším kulturním i náboženským fenoménem v Irsku je skupina U2:

"U2 jsou samozřejmě populární, na Dame Street existuje restaurace Da Pino, kam U2 chodívali večeřet každý čtvrtek a turisté si tam na ně mohli sáhnout. U2 také nahrávají svá cédéčka v Irsku. Bono bydlí v blízkosti Dublinu ve velmi krásné oblasti, kde se schází hvězdy nejenom irské, ale i mezinárodní..."

"Opravdová bitva právě začala: Vyhlaste vítězství, Ježíš vyhrál v tu neděli, krvavou neděli," zpívá Bono v písni Krvavá neděle, kterou U2 připomněla masakr v severoirském městě Derry v roce 1972. Také Irská republika je poznamenána dlouholetým bojem katolíků a protestantů v severní části ostrova, která je součástí Velké Británie. V důsledku těchto bojů se irské protestantské církve dohodly s církví katolickou, že budou náboženskému napětí čelit společně a tím přispějí k jeho uklidnění. Irské církve, především katolická, mají také velký vliv na politiku. Jsou zde např. nelegální potraty, veřejně se diskutuje o mnoha bioetických otázkách. V rámci katolické církve funguje velké množství laických hnutí a komunit, které se snaží působit na veřejnost. Informuje opět Martina O´Brian:

"Jsou to hnutí, jako např. Comunione e liberazione, St. Egidio, hnutí Fokoláre, která jsou velmi aktivní v Irsku a které rezonují s tou dnešní moderní dobou a které dokáží základní poselství evangelia předávat životem a jazykem, který dnešní době vyhovuje."

autor: Petr Vaďura