Náboženská mapa Nizozemí

28. srpen 2010

Nizozemí má pověst jedné z nejliberálnějších zemí světa. Eutanazie, prodej lehkých drog, prostituce, registrované partnerství homosexuálů - to vše je v zemi tulipánů legální. Není divu, že v takového atmosféře se přílišné náboženské horlivosti nedaří. Paradoxně však i nizozemský liberalismus má své kořeny v náboženství

Statisticky viděno jsou na tom Nizozemci s vírou podobně jako my. Přibližně polovina jich o sobě tvrdí, že jsou nevěřící, přibližně 30% tvoří katolíci a o zbytek se dělí protestanté, muslimové a další vyznání. Oba národy dlouho vnímaly katolictví jako víru vnucenou zvenčí. Zatímco pro nás představovali nenáviděné utlačovatele Habsburkové, Nizozemci dlouho trpěli pod knůtou Španělska. Poté, co jejich země získává v 16. století samostatnost, stává se náboženská tolerance základním společenským imperativem. Do Nizozemí se z celé Evropy utíkají kacíři všeho druhu, mezi nimi i český reformátor Jan Amos Komenský. Svoboda v nizozemském podání ovšem nebyla jen politickým programem, ale vycházela křesťanského ideálu svobody jako nezcizitelného božího daru. Toto pojetí pak ovlivňuje společenskou atmosféru v zemi dodnes.

Církve v Holandsku jsou početně v menšině, to ale neznamená, že by stály stranou společenského dění. Členství v nich není věcí rodinné tradice, ale svobodné volby. Proto mohou obě největší církve krýt zhruba dvě třetiny svých výdajů z příspěvků věřících, jakési dobrovolné církevní daně ve výši 1-3% z příjmu. Zbytek tvoří výnosy z církevního majetku a přímý státní příspěvek. Pozoruhodná je také skutečnost, že církve provozují přibližně 70 všech základních a středních škol v zemi a stát na jejich provoz přispívá. A přestože zejména římskokatolická církev má na mnohé otázky odlišný názor než většina veřejnosti, nezdá se, že by to způsobovalo velké problémy.

Že tolerance panuje v Nizozemsku i uvnitř náboženských společností, se ukazuje i na ožehavé otázce sexuality. Nizozemští luteráni např. nemají se sňatky homosexuálů žádný problém a dokonce se zúčastňují i tradičních
pochodů gayů a lesbiček. Příliš puritánská zřejmě není ani komunita nizozemských muslimů. Letos v březnu otevřel jeden dvacetiletý mladík v Amsterdamu vůbec první muslimský sexshop na světě, zatím jen na internetu. Dostal pro něj oficiální souhlas islámských náboženských autorit. Jak říká, jeho cílem je změnit všeobecné vnímání islámu a nabídnout muslimům pomůcky pro intimní život v manželství.

autor: Jakub Šiška