Na letošním festivalu Febiofest nechybí ani filmy s židovskou tematikou
Ve čtvrtek v Praze začal jubilejní 25. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest, který letos divákům nabídne více než 160 celovečerních filmů. Jsou mezi nimi i filmy s židovskou tematikou.
Festival Febiofest letos českým divákům přivezl izraelský film Foxtrot, který byl velmi úspěšný jak v zahraničí, tak i v Izraeli. Umělecká ředitelka Febiofestu Anna Kopecká o něm říká.
Anna Kopecká: „Je to snímek s aktuálním tématem, kdy se rodina vyrovnává se ztrátou syna, který zemřel během vojenské služby. Ten snímek byl i trochu kontroverzní, zaujal izraelskou vládu, která měla pocit, že nějak negativně referuje o současném Izraeli, ale já si myslím, že to je taková tradiční představa těch vlád, že by se nemělo mluvit o realitě, jaká je. Ve skutečnosti je to takový intimní příběh té rodiny a jejího vyrovnávání s těžkou životní situací. Ten film půjde i do kin, takže ho rozhodně můžu divákům doporučit.“
Film Neposlušnost vypráví příběh úspěšné fotografky, která se po letech vrací z velkoměsta domů kvůli úmrtí svého otce rabína.
Anna Kopecká: „Velice zajímavý film Neposlušnost, který vypráví o lásce mezi dvěma ženami, která se ale odehrává v rámci ortodoxní židovské komunity, takže to samozřejmě není nic jednoduchého a bude potřeba se s ní vyrovnat. Je to skvělý, velice silný příběh, který uvádíme v sekce Queer Now.“
Film Těsnota se vypořádává s náboženskými předsudky a nenávistí. Přibližuje ho druhý umělecký ředitel Febiofestu Michal Hogenauer.
Michal Hogenauer: „Snímek Těsnota máme v sekci Nová Evropa, což je soutěžní sekce debutových filmů. Tento snímek měl premiéru na festivalu v Cannes. Natočil ho 26-letý Kantemir Balagov. Snímek vypráví o ortodoxní židovské rodině. Příběh je zasazený do Ruska 90. let, kdy dojde k únosu jednoho ze synů a jeho nastávající ženy a je vypsáno vysoké výkupné. Ten film zachycuje nenávist a předsudky a v Cannes byl velice kontroverzní kvůli násilným scénám, které se v něm vyskytují.“
O riskantní protiteroristické misi vypráví snímek Operace Entebbe.
Michal Hogenauer: „Operace Entebbe je žánrový film, je to politický thriller inspirovaný skutečnými událostmi únosu letadla Air France z roku 1976, kdy němečtí radikálové společně se členy Lidové fronty pro osvobození Palestiny unesli toto letadlo a žádali výkupné několik milionů a propuštění politických vězňů v Izraeli. Pod režií tohoto filmu je podepsán José Padilha, který je zároveň režisérem například Elitní jednotky, nebo vytvořil styl a režii prvních dvou dílů seriálu Narkos.“
Festival Febiofest v Praze skončí 23. března a následně se po dobu jednoho měsíce představí ještě v šestnácti městech po celém Česku.