Mezi pravoslavnými a muslimy v Makedonii vznikl spor o muzeum
Ve Skopji, hlavním městě bývalé jugoslávské republiky Makedonie, znovu roste napětí mezi většinovými slovanskými Makedonci a etnickými Albánci. Minulou neděli se v jedné ze čtvrtí města střetli radikálové obou národů. Proč? Kvůli stavbě muzea na místě, kde před staletími stával pravoslavný chrám.
Před pevností Kale, která leží nad Skopjí, se střetlo několik desítek radikálních Makedonců s etnickými Albánci. Důvod? Makedonské úřady poblíž pevnosti hodlají vybudovat muzeum. Problém spočívá v tom, že jeho exponáty mají připomínat dějiny v souvislosti s byzantskou říší a křesťanskými kořeny makedonské slovanské populace, nyní převážně pravoslavné. Kalská pevnost byla kdysi místem, které chránilo skopské křesťanské osadníky před nájezdy muslimských Turků. Skopje je dnes řekou Vardar rozděleno na dvě části. Na jednom z břehů převažují slovanští Makedonci a na druhém etničtí Albánci, převážně vyznávající islám.
Právě ti ve čtvrti, kde se dnes nachází Kulská pevnost, dominují. Napětí mezi nimi a slovanskými Makedonci je permanentní. Nicméně je drženo v celostátních zájmech pod kontrolou. Ale právě proto vyvolává víkendový incident pozornost. Demonstrací se totiž účastnili legální představitelé albánských politických stran, zejména nyní vládní Demokratické unie pro integraci. Ta je politickým nástupcem makedonské odnože UČK. I tady v Makedonii vedla podobně jako v Kosovu albánská gerila ozbrojený boj proti převážně nealbánským úřadům. Po několika měsících bojů nakonec za pomoci mezinárodního společenství uzavřeli Albánci s vládou ve Skopji v srpnu 2001takzvané Ohridské dohody. Ty dávají Albáncům, kteří představují okolo 30 ti procent obyvatel země, významné pravomoci zejména na lokální úrovni.
Demokratická unie pro integraci, která je nejsilnější politickou stranou etnických Albánců, je nyní ve vládní koalici se stanou VMRO-DPME, která je považována za nacionalistickou. Nynější napětí je spojováno se stále tristnější životní úrovní obyvatel země. Vyvolávání národnostních konfliktů má zemi přivést k předčasným volbám. Jak konstatují média, vyvolávání mezietnických tenzí je nejsnadnější cestou, jak občany odvést od každodenního živoření. Přesvědčit lidi s prázdným žaludkem, že jejich problémy působí druhé etnikum je v tomto smyslu velmi účinnou metodou.
Mezi pravoslavnými a muslimy v Makedonii vznikl spor o muzeum