Kytice (MP3)
Tři zlaté vlasy děda Vševěda (MP3)
Zlatá jablka a devět pávic (MP3)
Zlatovláska (MP3)
7. listopadu 1811 se v Miletíně ševci a sadaři Janu Erbenovi a jeho ženě Anně narodili synové Karel a Jan. Jan po několika týdnech zemřel. Nemoci a smrt nejbližších Karla budou provázet celý život.
Už v miletínské škole introvertní hoch projevil nadání k hudbě i studiu. Nejprve studoval v Hradci Králové, pak si na pražské univerzitě zvolil studium práv. Jeho hlavním zájmem se však stala historie, k níž ho přivedla spolupráce s Františkem Palackým. Na pražské univerzitě se sešla výrazná generace mladých literátů (mj. Karel Hynek Mácha).
Erben přijal vlastenecké jméno Jaromír a intenzivně se účastnil pražského literárního a divadelního života. Napsal divadelní hru Sládci a publikoval první baladu Poklad (1838). Na svých cestách do archivů a s pomocí přátel začal systematicky sbírat lidovou slovesnost.
Pracoval jako úředník českého muzea a Matice české, v revolučním roce 1848 překládal zákony do češtiny a po Karlu Havlíčku Borovském převzal redakci vládních Pražských novin. Až v roce 1851 získal stálé místo archiváře hlavního města Prahy, jež jeho rodinu konečně finančně zabezpečilo.
Věnoval se vydávání historických pramenů, staročeských literárních památek a sbírek písní a pohádek. Roku 1853 pak vydal svou jedinou básnickou sbírku – Kytici. Zemřel 21. listopadu 1870.
Erbenovým celoživotním zájmem byla folkloristika. Už od dob studií sbíral lidové písně, lidovou poezii a pohádky (vydal mj. Písně národní v Čechách, 1841–1845, Prostonárodní české písně a říkadla, 1864, Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských, 1865).
Z lidových textů chtěl po vzoru bratří Grimmů rekonstruovat obraz prapůvodního mýtu a odhalit v něm hodnoty dávné společnosti. Základní principy fungování lidského společenství řešil také ve své literární tvorbě, v baladách, které soustředil do sbírky Kytice z pověstí národních (1853). Baladu chápal jako básnický útvar zrcadlící nadosobní řád. Jeho porušení znamená tvrdý trest, jemuž je možné se vyhnout upřímnou lítostí nad svými činy.
Ve svých baladách Erben záměrně užívá jazyk a rytmizaci folklorní poezie, ve snaze o nadčasovost však stírá místní ráz svých předloh (pověstí, legendy, pohádky). Jeho básnický výraz je střídmý a přesný. I proto sbírka Kytice představuje jeden z vrcholů české literatury.
Karel Jaromír Erben v iRadiu
Kliknutím zobrazíte pořady, které jsme odvysílali o Karlu Jaromíru Erbenovi
Všechny články
-
Karel Jaromír Erben: Kytice
Jediná básnická sbírka Karla Jaromíra Erbena vyšla pod titulem Kytice z pověstí národních roku 1853. Její vznik však autor ohlašoval téměř deset let předtím
-
Zlatá jablka a devět pávic. Zaposlouchejte se do půvabné pohádky
Poslechněte si příběh o království, kde rostou zlatá jablka. Kvlůli nim se tam se každou noc slétá hejno krásných pávic.
-
Karel Jaromír Erben: Zlatovláska
Klasická česká pohádka o zlatovlasé panně, mrzutém králi a jeho odhodlaném sloužícím Jiříkovi, který nakonec usedne na trůn.
-
Karel Jaromír Erben: Tři zlaté vlasy děda Vševěda
Bylo, nebylo. Byl jednou jeden král, který se rád honil po lesích za zvěří. Jednou taky se pustil daleko za jelenem a zabloudil.
-
Karel Jaromír Erben: Zlatá jablka a devět pávic
Princ hledá při putování ve světě svou vyvolenou, která se dokáže proměnit z pestrobarevné pávice v půvabnou dívku.