Febiofest přináší i filmy s židovskou tematikou: historické drama Žaluji! a bláznivou komedii Mossad

13. září 2020

V pátek 18. září začne Mezinárodní filmový festival Febiofest, který českým divákům představí dva filmy s židovskou tematikou. Zatímco Film Žaluji! vypráví skutečný historický příběh, snímek Mossad je bláznivou komedií ze současnosti.

Důležitým datem ve filmu Žaluji! je 5. ledna 1895, kdy byl odsouzen Alfred Dreyfus, nadějný mladý důstojník židovského původu. Slovo má umělecká ředitelka Febiofestu Marta Švecová Lamperová.

„Na letošním Febiofestu představíme film kontroverzního režiséra polského původu Romana Polanského, který se jmenuje Žaluji! / J'accuse! a premiéru měl v hlavní soutěži vloni v Benátkách. Tento film úplně poprvé zobrazuje na plátně velkou aféru francouzského důstojníka Alfreda Dreyfuse, který byl nespravedlivě a křivě obviněný z vlastizrady, odsouzený a poslaný do vyhnanství.“

Ve filmu Žaluji! promlouvá historie i k dalším generacím.

„Tím filmem chtěl Roman Polanský poukázat na znovusílící antisemitismus v současné společnosti, protože většina jeho děje se odehrává poté, co je tento důstojník odsouzen a druhý důstojník Goerges Picquart, který se vůbec netají svým antisemitismem, zjistí, že Dreyfus je nevinný. Navzdory tomu, že riskuje svůj život a vlastní kariéru a poslání do vězení se snaží Dreuyfuse očistit a dát zadostiučinění spravedlnosti. Téma toho filmu je o tom, co zmůže jedinec vůči systému a jaká je jeho osobní zodpovědnost a morální soudržnost.“

V soutěžní sekci komedií Febiofest představí izraelský film režiséra Alona Guru Aryeho.

„Je to jeho debutový film. On v roce 2007 natočil středometrážní film s podobnou tematikou, která se jmenovala Hamosad Hasagur (Israeli Intelligence) a byla o tajném agentovi Mossadu a toto téma teď rozpracoval do celovečerního filmu Mossad. Je to bláznivá komedie, která trochu vypadá jako od tvůrců Bláznivých střel. Americký miliardář je v Izraeli unesený organizací, která se jmenuje RBG (Really Bad Guys) a Američané pošlou agentku CIA, která musí spolupracovat s agentem Mossadu. Zatímco ona hraje podle příruček a pravidel, agent Mossadu je velmi kreativní a samozřejmě dochází k nevyhnutelným konfliktům.“

Letošní festival Febiofest měl původně nabídnout víc filmů, které vznikly v Izraeli anebo v izraelské koprodukci. Kvůli koronakrizi však nemohl přijet host, který je s nimi spojený.

„Všechny tyto filmy byly navázané na profil významného amerického režiséra, producenta a scénáristu Orena Movermana, ale vzhledem k tomu, že nám bohužel Orena nedovolili přivézt, tak celou sekci jeho profilu přesouváme na březen. Diváci tedy o ty filmy nepřijdou, jen je uvidí na 28. ročníku Febiofestu.“

Jedná se o filmy Stanice 48, Norman a Skin.

Spustit audio