Daniel Raus: Somálsko a příčiny jeho tragédie

27. srpen 2011

Ve stínu dramatického dění v Libyi zůstává jiná africká země – Somálsko. Alarmující humanitární krizi se ve čtvrtek pokusila řešit Africká unie, která svolala do etiopské Addis Abeby dárcovskou konferenci. Ta byla jen částečně úspěšná. Ještě horší je ale skutečnost, že ani dostatek peněz by tragickou situaci Somálska nevyřešil. Proč?

Špatné režimy a vlády jsou obyčejně spolehlivou cestou k chudobě. Nejnovějším důkazem této staré pravdy se stalo Somálsko, které postihl hladomor. Po čtyřech letech občanské války se tam rozpadly státní struktury, nastal chaos a život se změnil v boj o přežití. Provází ho přitom neuvěřitelné krutosti, páchané většinou ve jménu víry.

V zásadě stojí na jedné straně takzvaná přechodná vláda a proti ní jednotky hnutí al-Šabáb. Přechodnou vládu tvoří muslimové, kteří sami sebe považují za „umírněné“, i přesto ale zavádějí zákony šárie. Umírnění jsou jenom proto, že jejich rivalové z al-Šabábu jsou daleko radikálnější a v pojetí šárie jdou takříkajíc na dřeň.

Ovládají přitom velkou část země, i když se je v posledních dnech podařilo vytlačit z hlavního města Mogadišu. Otázka je, na jak dlouho. Al-Šabáb se nápadně podobá islámskému Talibanu, inspiraci hledá u al-Kajdy a Somálsko se snaží změnit v jakýsi africký Afghánistán. Odkud má peníze, není jasné, velká část ale pochází zřejmě ze zločinu.

Když se někdo obrátí na křesťanskou víru, musí žít v absolutním utajení, protože jinak ho al-Šabáb okamžitě zavraždí. Takových případů je dokumentována celá řada. Je-li někdo označen za odpadlíka od islámu, rovná se to trestu smrti. Al-Šabáb nechce pustit humanitární organizace k hladovějícím s tím, že nepotřebují „jídlo od nevěřících“. Současně brání obyvatelům, aby se za jídlem vydali sami.

02396134.jpeg

K jeho vojenské taktice patří odpalování granátů z míst plných civilistů – a vzápětí rychlý útěk. Dané místo se totiž stane okamžitě terčem jednotek přechodné vlády nebo Africké unie, která se chabě snaží nastolit v zemi pořádek. Al-Šabáb také násilím rekrutuje vojáky mezi dětmi. Sousední Keňa je zaplavena uprchlíky a snaží se vytvořit nárazníkovou zónu, aby zmírnila humanitární i vojenské nebezpečí, jež islamisté šíří.

Somálsko se stalo mimořádně nešťastnou a nebezpečnou zemí a je možné, že se rozpadne, jako před pár měsíci podobně problematický Súdán. Jisté přitom je, že příčinou neštěstí není jenom současné katastrofální sucho.

autor: Daniel Raus
Spustit audio

Více z pořadu